Jak připravit automobil k ekologické likvidaci vozidel

Vypršel vašemu milovanému autíčku čas a vy ho chtě nechtě musíte připravit k odhlášení? Pak se mu bohužel nevyhne likvidace. Dle zákona je totiž ekologická likvidace vozidel jedinou možností, jak vozidlo odhlásit z registru vozidel.

Čím začít

Vyčleňte si minimálně 1 den na to, abyste zařídili veškeré papírování a odtah vozidla. Ekologickou likvidaci můžete bez obav vyřizovat v zastoupení jiné osoby, stačí napsat plnou moc s podpisem majitele vozidla a zastupující osoba musí mít kopii občanského průkazu. V případě úmrtí původního majitele, musí mít zastupující osoba dokument, který ji opravňuje k nakládání s pozůstalostí. Ani u samotného procesu likvidace vozidla nemusíte být osobně, opět stačí potvrdit souhlas k úkonu a předat klíče od vozu a potřebnou dokumentaci.

Ekologická likvidace vozidel

Co obnáší ekologická likvidace vozidel

Abyste mohli vozidlo odhlásit z registru, potřebujete velmi důležitý dokument, a to protokol o likvidaci. Bez něj se neobejdete. Protokol může vydat jenom certifikovaná společnost, která má všechna potřebná povolení. Protokol si vyžádáte při odevzdání automobilu do příslušného zařízení. Každý takový dokument je opatřen unikátním číslem, které slouží k ověření jeho pravosti.

Vozidlo není nutné k likvidaci nijak zvlášť připravovat. Může obsahovat dokonce i provozní kapaliny i autobaterie. Vůz musí splnit tzv. podmínku kompletnosti. Součástí vozidla tedy musejí být všechny díly, které se považují za nebezpečný odpad nebo jsou nebezpečnými látkami znečištěni – tzn. motor, brzdy, převodovka apod. Právě v odběru kompletního vozidla spočívá smysl ekologické likvidace autovraků.

Pokud si z vyřazeného vozidla budete chtít odmontovat nějaké náhradní díly, vždy se musíte předem domluvit s provozovatelem vrakoviště. Vůz můžete na vrakoviště dopravit sami, nebo si sjednat odtahovou službu. Odtahu vozidla nemusíte být přítomni, vždy záleží na dohodě.

Měníte v automobilu starou baterii a nevíte co s ní? Zajděte do sběrného dvora nebo servisu, které se zabývají výkupem autobaterií. Cena za kilogram olověného akumulátoru se pohybuje kolem 15 Kč.
Pokud chcete auto odhlásit z registru, potřebujete protokol o ekologické likvidaci.