Tonery a cartridge. Víte, kam s nimi?

Ročně se vyhodí přes 500 milionů tonerů a cartridgí po celém světě. Určitě i vy přispíváte k tomuto vysokému číslu. Laserové a inkoustové tiskárny jsou dnes běžnou záležitostí ve školách, kancelářích, ale i v domácnostech. Víme ale, kam s tonery a cartridgemi, když je vypotřebujeme? Rozhodně ne do popelnice (směsného odpadu) ani do kontejneru na elektroodpad. Většina s nich bohužel končí na skládkách. Je ale nutné si uvědomit, že tvrdé plasty, ze kterých jsou tonery vyrobeny, se v přírodě rozkládají až 1000 let!

Zajímavost z třídění: pokud byste všechny použité cartridge a tonery položili vedle sebe, obepnou 3x rovník.

Seznamte se s projektem Recyklohraní

Pod záštitou MŠMT ČR vznikl unikátní projekt vtipně nazvaný jako Recyklohraní. Jeho cílem je obeznámit žáky českých základních škol s pravidly třídění odpadů, s recyklací a zároveň jim umožnit odběr baterií, cartridgí, tonerů a dalšího elektroodpadu tzv. na vlastní kůži. Každá škola se může do Recyklohraní zapojit pomocí jednoduchého formuláře na www.recyklohrani.cz. A co má žáky motivovat? Školy jsou odměňovány za sběr body, které mohou proměnit za školní pomůcky a zajímavé předměty, které zpestří vyučování. A právě v únoru 2014 navázal projekt Recyklohraní spolupráci s firmou Cart4future s.r.o., která se zabývá sběrem a ekologickou recyklací vysloužilých tonerů a cartridgí.

Využijte možnosti opětovného naplnění svých tonerů a cartridgí. Nejenže šetříte životní prostředí, ale také svou peněženku. Plnění je totiž až o polovinu levnější!

Počítače a tiskárny jsou dnes součástí téměř každé domácnosti.

Jak tedy nakládat s použitými cartridgemi a tonery?

Tonery a cartridge se nepovažují za nebezpečný odpad, ale vzhledem k době, za kterou se rozloží jejich obal (450-1000 let) je vhodné je vytřídit. Můžete je vhodit do sběrné nádoby ve školách zapojených do Recyklohraní, na úřadech nebo ve firmách nebo odnést na místa, která zajišťují recyklaci elektroodpadu. Je tu ale ještě jedna možnost – využít projekt Buď líný. Jedná se o službu svozu nepotřebných elektrospotřebičů určenou pro veřejnost. Služba je zdarma a funguje po celé republice. Svoz si lze objednat prostřednictvím formulářů na www.remasystem.cz.

  • Pokud máte alespoň 25 kg elektroodpadu, můžete odpad zabalit do krabice a připravit ho pro kurýrní službu, která si pro něj přijede mezi 8 a 18 hodinou.
  • Jestliže máte 150 kg a více elektroodpadu (domluvíte-lise například se sousedy, můžete dát toto množství do kupy), stačí vyplnit tabulku orientačních vah na internetových stránkách a domluvit si svoz, který proběhne během 10 pracovních dní.
  • Můžete využít výhodnějších podmínek svozů pro města a obce. Svoz vyzvedne elektroodpad přímo z domácností, nemusíte tedy navštěvovat sběrný dvůr.