Zákaz výkupu kovového odpadu. První se odhodlal Bohumín

Úplný zákaz výkupu kovového odpadu platí od července v Bohumíně a dalších dvou městech. Lidé budou moci odevzdat šrot pouze zdarma v obecních sběrnách.

V událostech České televize nám nemohl ujít nejnovější spot ohledně boje měst a obcí proti zlodějům kovů. Konkrétně radním v Bohumíně, Rychvaldu a Dolní Lutyni již došla trpělivost a od července letošního roku už lidé kov za peníze neodevzdají. V tamních komerčních sběrnách kovového odpadu bude vyhlášen zákaz výkupu šrotu.

Provozovatelům kovošrotů se toto rozhodnutí pochopitelně nelíbí. Obávají se likvidace a to i přesto, že obce chtějí odpad, který zdarma vyberou od lidí, kovošrotům prodávat.


Každý den šetří policie nějaký případ s nelegálním sběrem kovu. Jak uvedla mluvčí bohumínské radnice, krade se například na železnici za jízdy v nákladních vagonech, nebo se vykrádají i samotné sběrny. Proto se radní odhodlali k tak razantnímu kroku. 

Jak bude vypadat nová odpadová vyhláška a co na to stát?

Místostarosta Bohumína pro Českou televizi uvedl, že ve stávající odpadové vyhlášce stačí pouze vypustit dvě slova "výkup kovů", což bude znamenat, že lidé budou moci odevzdat kov pouze zdarma v obecních sběrnách. A obdobně tomu bude i v Rychvaldu a Dolní Lutyni.

A co na to stát jako takový? Ten chce zatím přistoupit pouze k přísnějším kontrolám a sankcím. Tímto směrem míří také nový návrh, který dne 18.3.2014 projednával senát. Návrh obsahuje i novou možnost pro obce, které budou moci sebrat licence těm sběrnám, které vykupují nelegální odpad.