Články

Chcete vědět více o ekologii, třídění papírů, plastů a ekologické likvidaci? Zajímá vás, jak správně recyklovat? Čtěte naše články.

Potřebujete odhlásit svůj autovrak? Poradíme vám

Když je starý vůz již nepojízdný nebo se ho potřebujete zbavit, je nutné jej odhlásit z registru. Postupovat však musíte podle platných zákonů. Jak odhlásit auto, vám poradíme v našem článku.

Umělecká a užitková litina. Seznamte se s ní trochu blíž

Litinová pánev, litinová kamna, litinové lavičky, lampy, kliky, odpadkové koše, zábradlí– litina je všude kolem nás. Zjistěte o ní trochu víc.

Hliník se neodstěhoval do Humpolce. Recykloval se a je stále všude kolem nás

Přečtěte si, jaké všechny obaly od potravin se vyrábí z hliníku a také o tom, kam se mají správně vyhazovat nebo odevzdávat. Hliník je materiál vhodný k recyklaci a jeho třídění se vyplatí. Nevyděláte na tom ovšem penězi, ale zdravým prostředím, protože uspoříte až 95 % energie.

Dostali jste pod stromeček nový domácí spotřebič? Potom ten starý odevzdejte k recyklaci. Má to smysl

I když starý spotřebič ještě nedosloužil, je čas ho vyměnit, protože jste dostaly nový. Schovat ho, nebo neschovat? Odevzdat k recyklaci, nebo neodevzdat? Přečtěte si náš článek, ve kterém vám poradíme, co se starým elektrospotřebičem.

Nejčastější chyby při třídění odpadu

Víte, že že plato od vajec a rulička od toaleťákunepatří do papíru? Nebo že obyčejné žárovky můžete házet do popelnice na směsný odpad? Pokud nevíte, pak nejste sami. Při třídění chybujeme téměř všichni.

Jak připravit automobil k ekologické likvidaci vozidel

Potřebujete odhlásit váš starý automobil z registru vozidel? Potom vás nemine zajištění jeho ekologické likvidace. Co všechno musíte zařídit, jaké vás čeká papírování a v jakém musí být stavu auto, které putuje na vrakoviště? Tyto otázky vám zodpovíme v našem článku.

Ze života sběrného dvora

Víte, jak to chodí na sběrném dvoře? Jaký objemný odpad se v něm může odevzdávat, jaký dokonce musí a jaký naopak ne? Víte, že do vaší vesnice či městského obvodu pravidelně přistavují kontejner? Nebo to, že díky sběrným dvorům a různým akcím stále ubývá černých skládek? Přečtěte si to v našem článku.

O ceně zlata. Vyplatí se prodávat cenné kovy?

Zlato je nejcennější kov na naší planetě. Obchodování s ním ale není nic jednoduchého. Jaká je cena zlata a co určuje jeho kvalitu? Dočtete se v našem článku.

Doba bronzová neskončila, doba bronzová trvá

Doba bronzová je z historického hlediska období, pro které je charakteristické využívání bronzu. Jinými slovy řečeno využívání slitiny mědi a cínu, ze kterých bronz vzniká. Naši předchůdci v této době začali bronz používat k výrobě šperků, nástrojů a zbraní.

Není železo jako železo. Poznejte ho z jiného úhlu

Železo (latinsky zvané Ferrum) se od nepaměti řadí k nejdůležitějším kovům, které nám seslala mocná matička příroda. Den po dni se s ním setkáváme na každém kroku a bez jeho existence bychom byli ztraceni. Za tu dlouhou řadu let, kdy nám železo stojí po boku a je nám věrným pomocníkem, jsme si na něj zvykli takovým způsobem, že ho bereme jako samozřejmost. Zamyslete se, a věnujte mu chvilku pozornosti.

Likvidace solárních panelů. Ekologie, nebo byznys?

Kolem solárních panelů toho bylo už mnoho řečeno. Nejen o výšy ceny vykupované energie, ale také o likvidaci solárních panelů. Jak je to s povinností provozovatelů platit poplatky kolektivním systémům? Přečtěte si náš článek.

Hliníkový odpad má doma každý. Jak ho ale správně využít?

Velká část lidí přijde s hliníkem do styku každý den a ani si to neuvědomuje. Víčka od jogurtu, pozlátko z čokolády a další obaly od potravin jsou na denním pořádku. Bez rozmyslu pak obal vhodíme do smíšeného odpadu. Daleko lepší je však hliníkový odpad třídit.

Vše, co jste chtěli vědět o akumulátorech a jejich nabíjení

Akumulátory jsou velmi důležitou, ale často opomíjenou součástí každého vozidla. Pokud vlastníte a provozujete vozidlo, určitě byste měli vědět, jak akumulátory fungují a jak probíhá jejich nabíjení.

Kde bychom byli bez metalurgie aneb Důležité zpracování kovů

Slyšeli jste už o metalurgii? Jedná se v podstatě o hutnictví. Jaké kovy a postupy hutnictví využívá, se dozvíte v našem článku.

Doba měděná, bronzová a železná. Poznejte historii nejdůležitějších kovů

Umíte si představit svůj život bez kovů? Jejich přítomnost kolem sebe si často ani neuvědomujeme, přitom jsou tolik důležité. Pojďte s námi nahlédnout do jejich historie. Jaké byly první kovy a na co se vlastně používaly?

Nahlédněte s námi do historie hutnictví a hutnických technologií

Historie metalurgie a hutnických technologií je oblast velmi dobře známá a probádaná. Přečtěte si tedy malý výtah, který jsme pro vás připravili. Letem světem se dozvíte základní vývoj výroby železa a způsoby zpracování kovů v Čechách i ve světě.

Ekonomičtější recyklace odpadu výrazně šetří také přírodu

Stále více zjišťujeme, jak je recyklace kovového odpadu důležitá. Recyklace je velmi složitý proces, který podléhá přísným normám a podmínkám. Přečtěte si náš článek o tom, jak recyklace kovového odpadu probíhá a proč by se měla provádět.

Likvidace autovraků aneb Co už je autovrak

Recyklace autovraků je ošetřena zákonem. Jak ale bezpečně poznat, zda se jedná o autovrak? To přesně definují zákony. V každém případě má majitel autovraku povinnost zajistit jeho ekologickou likvidaci.

Recyklujte elektrospotřebiče, chráníte životní prostředí i sebe

Recyklace elektrospotřebičů by měla být pro každého z nás samozřejmá, ale bohužel to tak často není. Vysloužilé elektrospotřebiče si skladujeme na zahradě, co kdyby se náhodou někdy hodily. Přečtěte si náš článek o tom, že skladovat elektrospotřebiče se nevyplácí a co všechno se ději při jejich recyklaci.

V třídění a recyklaci CD/DVD máme prozatím mezery

Víte, z čeho skládají CD a DVD nosiče, které má doma téměř každý, a do jakého patří odpadu? Přečtěte si náš článek o tom, jak vznikly tyto malé kulaté nosiče dat a proč je jejich nesprávná likvidace tolik nebezpečná.

Tonery a cartridge. Víme, kam s nimi?

Počítač a tiskárna jsou dnes součástí téměř každé domácnosti. Ve firmách a školách jsou nepostradatelné. Kam ale patří vysloužilé tonery? Jak s nimi nakládat si přečtěte v našem článku.

Obce a města bojují proti krádežím kovů. Vyslyší MŽP jejich přání?

Krádeže kovů trápí stovky měst a obcí v České republice. Jak se k těmto problémům staví zastupitelé města a jak samotné Ministerstvo životního prostředí? Někdo zkrátka musí udělat první krok. A někdo takový se konečně našel!

Co všechno víme o spalovnách a spalování odpadů?

Spalovny nám pomáhají od odpadu, který by se jinak hromadil na skládkách. Díky spalování odpadů získáváme teplo i elektrickou energii. Na území máme 3 spalovny komunálního odpadu – v Praze, Brně a Liberci.

Recyklace vozidel aneb Stručný přehled zákonných opatření

Recyklace vozidel je nově povinná u 85 % všech autovraků. Zjistěte, co všechno to znamená pro výrobce nových vozidel, autovrakoviště a v neposlední řadě majitele aut, kteří žádají o vyřazení vozidla z registru.

Jak rozeznat nebezpečný odpad v domácnosti a jak s ním nakládat

Nebezpečné odpady jsou součástí každé domácnosti, naučte se rozlišovat, které lze vhodit do směsného odpadu a které už nikoliv. Přečtěte si náš článek, kde vám s likvidací nebezpečného odpadu poradíme.

Zjistěte vše o sběrných dvorech, které se velkou měrou podílejí na eliminaci černých skládek

Víte, jak fungují sběrné dvory a jak by vlastně měly vypadat? Mají vůbec města zájem o jejich budování? Odpovědi na tyto otázky a další užitečné rady najdete v našem článku.

Škody za krádeže kovů loni přesáhly 500 milionů korun. Pomůže úprava legislativy?

Sběrači kovů v loňském roce napáchali škody za více než 500 milionů korun. Podnikne senát nezbytná legislativní opatření, která by konečně zabránila zlodějům ve vykrádání kovošrotů?

Společnost Interseroh přichází na trh s českým odpadem. Změní se ovzduší recyklace?

Recyklaci sběrného materiálu u nás v zemi měla doposud na starosti jedna firma. To se ale možná změní. Na tento trh se totiž chystá vstoupit německá firma, která do tohoto odvětví může vnést soutěživější ovzduší.

Jak jsme si vedli v recyklaci baterií? Loňský rok 2013 přelomový

Češi se v odevzdávání vybitých baterií zlepšili, bude to ale stačit na přísné směrnice EU? Všechny informace zjistíte v našem článku. Také vám poradíme, kde můžete baterie odevzdávat a proč je jejich recyklace tak důležitá.

Víte, co vás bude stát ekologická likvidace autovraku?

Stojí vaše staré auto stále v garáži a vy si lámete hlavu s tím, že nemáte dostatek peněz na jeho likvidaci? Nezoufejte a přečtěte si podmínky, za jakých se vám likvidace vašeho starého vozu ještě vyplatí.

Přichází jaro! Ukliďte ze zahrady nepotřebný železný šrot

Jaro už je za dveřmi a za chvíli přijde čas na úpravu zahrádky, úklid po zimě, možná se pustíte i do menší rekonstrukce. Při této práci vzniká kovový odpad, který byste rozhodně neměli nikde hromadit, ale odevzdat ho v nejbližším sběrném dvoře nebo kovošrotu, který vám navíc zaplatí.

Chemické metody při recyklaci elektroodpadu

Recyklace elektroodpadu není jednoduchou záležitostí. Jedná se však o prospěšnou činnost, která zajišťuje získávání drahých kovů a pomáhá životnímu prostředí. Existuje mnoho přístupů a chemických metod při jejich recyklaci.

Nebezpeční zloději kovů. Kam až mohou zajít?

Tak zvaní zloději, či sběrači kovů ukradnou téměř vše. Nezastaví je přišroubování, přilepení, ani vysoká hmotnost kradeného předmětu. Čeho jsou vlastně schopní a jak bychom jejich krádeže mohli omezit?

Mají výkupny kovů budoucnost?

Jak je to s výkupnami kovů? Měly by se zrušit, nebo ponechat? Názor si udělejte sami, my vám pouze nastíníme, jak by mohla vypadat budoucnost bez nich.

Máte firmu? A víte, jak naložit s kovovým odpadem?

Každý majitel firmy musí znát aktuální znění zákona o likvidaci odpadů a také dle tohoto zákona postupovat. Firmy navíc mohou s kovošroty uzavřít smlouvu o výkupu a mohou tak získat více peněz.

Poradíme vám, jak třídit neobvyklý odpad

Víte, jak třídit zátky, víčka od jogurtů, starou kosmetiku nebo třeba dětské pleny? Připravili jsme si pro vás přehled, jak nakládat s kovy, bioodpadem a velkoobjemovým a nebezpečným odpadem v domácnosti.

Jak je to s recyklací papíru. Který můžeme třídit a který ne?

Papír je nejprodukovanějším odpadem českých domácností. Je důležité vědět, proč ho máme třídit a hlavně jak ho máme třídit. Také vám povíme, co se s papírem děje, potom co ho vhodíte do modrého kontejneru.

Třídění plastů má svůj smysl - objevte ho s námi!

Plasty patří do žlutých kontejnerů. Víte ale, co se s nimi děje potom? Seznámíme vás s celým procesem třídění a recyklace plastu a především vás přesvědčíme, proč je tak důležité třídit odpad!

Mýty o bateriích: vyvrátíme vám "zaručené" informace

Víte, jak správně zacházet se starými bateriemi? Jde vůbec prodloužit životnost baterie? To vše a mnohem víc si přečtěte v našem článku.

Efektivní využití a recyklace mědi

Měď je velice oblíbeným víceúčelovým materiálem, včetně jejích slitin jako jsou bronz a mosaz. Tento kov se stal nepostradatelným v našem každodenním životě, nejen pro své fyzikální vlastnosti, ale i díky svému originálnímu designu. Kde a jakým způsobem se měď používá například i u vás doma a informace o jejím efektivním cyklickém zpracování se dozvíte v našem článku.

Recyklace skla, aneb nekonečný koloběh a jeho výhody

Víte, že Češi produkují více skla než plastů? Naštěstí je sklo druhotná surovina, která je poměrně lehce recyklovatelná. Přesvědčte se, že vámi roztříděné sklo je nadále plně využito a obohaťte své znalosti o téměř nekonečném životě skla.

Zelená se i vaše firma? Snadná recyklace elektroodpadu na pracovišti

Podpořte ve své firmě recyklaci elektroodpadu. Zapojte se do projektu Zelená firma, ušetřete za likvidaci vysloužilých elektrických a elektronických zařízení v rámci vaší firmy. Přispějte k ochraně životního prostředí a podpořte ekologické chování vašich zaměstnanců.

Pyrolýza, moderní způsob likvidace odpadů

Pyrolýzou lze produkty upravit tak, že je následně lze využít k dalšímu zpracování či výrobě elektrické a tepelné energie. Jak vlastně probíhá proces pyrolýzy a k čemu je pyrolýza dobrá? Čtěte!

SKLÁDKA ZAKÁZÁNA! Co se děje s pneumatikami po jejich vyřazení?

Likvidace a recyklace ojetých pneumatik je velmi aktuální téma, kterým bychom se měli zabývat. Co se děje se starou pneumatikou? Jaké jsou možnosti jejího dalšího zpracování?

S ELEKTROWIN je recyklace elektrozařízení hračka!

Říká vám něco společnost ELEKTROWIN, ale nemůžete si přesně vybavit, čím se nabývá? Přečtěte si vše o společnosti ELEKTROWIN v našem článku.

Skládky praskají ve švech! Spalovny pomáhají redukovat alarmující nadbytek nepotřebného odpadu

Až 65% zbylého odpadu končí na kládkách. Množství vyprodukovaného odpadu se stále zvyšuje. Řešením je spalování odpadů.

Tříděním kovů významně přispějete ke snížení znečištění ovzduší, a to dokonce až o 86 %!

Jestliže jste ještě nezačali s tříděním kovů, měli byste začít. Času to zabere málo, ale pro životní prostředí je to velká pomoc. Tříděním kovů se snižuje značištění ovzduší až o 86 % a vody o 76 %. To za to přece stojí.

Vybité baterie patří do sběrných boxů, nikoli do koše

Chraňte své zdraví! Ekologicky recyklujte baterie i autobaterie. Baterie jsou nebezpečný odpad, proto je určitě nevyhazujte do odpadkového koše. Nevíte kam s nimi? Čtěte!

Nákupem nového elektrospotřebiče přispíváme kolektivním systémům na jeho recyklaci

Byly zřízeny Kolektivní systémy, které přebírají odpovědnost za sběr a recyklaci starých elektrospotřebičů. Víte, co je to PHE a komu ho platíte?

Jak se třídí a recykluje hliník

Víte, z čeho se vyrábí hliník a proč je dobré odnést ho do sběrného dvora? O výrobě a recyklaci hliníku si přečtěte v našem článku.

Reduce, reuse, recycle, upcycle

Víte, že recyklace je až poslední fáze ekologického zpracování odpadů? Předcházejte nadměrné tvorbě odpadů pomocí principu RRR.

Víte, jak třídit neobvyklý a nebezpečný odpad z domácnosti?

V domácnosti se vyskytuje mnoho druhů odpadů, ale jen málo kdo ví, že některé jsou nebezpečné. Pokud nevíte co s papírovým kapesníkem, penou či složkou od vajec, přečtěte si náš článek.

Jak v ČR třídíme sklo

Ať tomu věříte, nebo ne, třídění skla má důležitý význam. Znovu je možné použít až 85% recyklovaného skla a výrazně tak snížit vstupní náklady.

V třídění nápojových kartonů patří ČR na samotný chvost EU

Myslíte, že nápojové kartony patří do modrého kontejner? Jste na omylu. Přečtěte si náš článek, ve kterém se o třídění a recyklaci nápojových kartonů dočtete více.

Třídění papíru v ČR má velké rezervy

Víte, že mastný papír do kontejneru na papír nepatří? Zajímá vás, kolik je v ČR kontejnerů na papír a jak jsme na tom s tříděním papíru? Přečtěte si náš článek.

Jak v ČR třídíme plasty

Zajímá vás, jak je na tom Česká republika s tříděním plastů? Chcete vědět, kolik Čechů třídí plastový odpad? Přečtěte si náš nový článek, zjistíte mnoho zajímavého.

Kam se starým mobilním telefonem

Přemýšlíte, co se starým či rozbitým mobilním telefonem? Zbavit se ho vyhozením do popelnice, vyhodit ho do kontejneru nebo ho odevzdat do sběrny druhotných surovin? Na toto a mnohé další vám odpovíme v našem článku.

Ekologická likvidace a recyklace solárních panelů

Zásadní otázkou dnešní doby je, co se starými solárními panely. Přečtěte si více o likvidaci a recyklaci solárních panelů a o novém ekologickém poplatku.

Jak správně recyklovat, aneb správné nakládání s odpady

Házet všechen odpad do jednoho pytle dneska není IN. Jedna třetina vyprodukovaného odpadu na osobu se dá znovu recyklovat. Třiďte odpad, šetřete!

Kam se starým počítačem

Máte doma starý počítač a nevíte kam s ním. Vše potřebné se dočtete v našem novém článku Kam se starým počítačem.

Londýnská burza kovů, LME určuje výkupní ceny sběrných surovin

Buďte ve střehu! Mějte aktuální výkupní ceny železných i neželezných kovů a dalších sběrných surovin. Pomůže vám s tím Londýnská burza kovů.

Výkup druhotných surovin

Třídění odpadů není zbytečné a není to jen ekologický výmysl! Článek vám nabízí souhrn toho, co byste měli vědět o výkupu druhotných surovin.

Co se starým a nepotřebným kovovým odpadem

Po dlouhé době jste se rozhodli, že budete dělat pořáde na půdě či v garáži? Zjistili jste, že jsou plné nepotřebného haraburdí? Přečtěte si článek o tom, jak šikovně vydělat nemalý finanční obnos, když zavezete kovový šrot do sběrných surovin.

Jak na ekologickou likvidaci vozidel

Máte doma starý autovrak, kterého se potřebujete zbavit, ale nevíte kde? Potřebujete poradit jak postupovat při vyřazení vozidla z registru? Vše se dočtete v našem novém článku.

Co s nepotřebným elektroodpadem

Nemáte jasno v tom, co je to elektroodpad? Nevíte, kam s pokaženou televizí či nefunkčním vysavačem? Na tyto a další otáky vám odpovíme v článku Co s nepotřebným elektroodpadem.