Inspektoři ČOI bojují v teplákách proti nelegálnímu výkupu kovů

Tímto titulkem uvádíme zprávu publikovanou na portálu iDNES.cz, která se věnuje nezákonnému vykoupení poklopu v jedné sběrně na Karlovarsku. Muž, který ho tam odnesl, byl inspektor České obchodní inspekce.
„Někdy si náš inspektor vezme na odvoz šrotu do sběrny kárku a obleče se třeba do tepláků. Invenci se meze nekladou, takže se pro větší důvěryhodnost používají různé finty. V tomto případu z minulého týdne přivezl poklop a další šrot v dodávce do sběrny náš zaměstnanec, který byl slušně oblečený,“ vysvětlil pro iDNES.cz šéf České obchodní inspekce pro Karlovarský a Plzeňský kraj Jan Řezáč.

Za 58kilogramový poklop dostal inspektor 368 korun

Pracovník sběrny na Karlovarsku vykoupil poklop za 368 korun. Netušil přitom, že je vyplácí přímo inspektorovi České obchodní inspekce. Ten si tak ověřoval, zda bude sběrna postupovat v souladu se zákonem.


Zákon o odpadech řadí poklop od kanálu mezi předměty, které nesmí sběrny surovin od fyzických osob vykupovat. Je totiž velmi vysoká pravděpodobnost, že pocházejí z trestné činnosti. Dalšími takovými předměty jsou například dopravní značky.

Za porušení zákona může padnout až milionová pokuta

Pokud nejsou provozovatelé sběren poctiví, hrozí jim až milionová sankce. Díky pravidelným kontrolám ze strany ČOI se však situace na Karlovarsku zlepšila. Problémy přetrvávají pouze ve sběrnách na odlehlých místech.