"Kovošroty" vytunelovaly evropské dotace

Peníze z evropských fondů byly z 80 % vytunelovány. Místo na recyklaci odpadů šly na ziskové projekty hospodaření s kovy.

Na portálu Enviweb vyšla zajímavá studie s poměrně šokujícími informacemi. 80 % dotací z evropských fondů, které měly původně směřovat na prioritní projekty z oblasti recyklací, šly na ziskovou činnost kovošrotů - nakládání s kovovým odpadem.

Jak se k tomu vyjadřují odborníci?

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, uvádí: "Evropské peníze na šetrné odpadové projekty byly skandálně vytunelovány. Osmdesát procent evropských dotací pro recyklaci odpadů bylo použito na jiné, neprioritní projekty, třeba pro ziskové hospodaření s kovy. Není divu, že Evropská komise za této situace odmítá financovat další nedůležité projekty, jakými jsou i spalovny odpadků. Ministr Brabec, by měl v právě připravovaném Operačním programu životní prostředí na léta 2014 - 2020 rozumně žádat peníze pro prevenci a recyklaci a nikoli na neodůvodněné spalovny."

Ministerstvo životního prostředí se totiž ze špatného hospodaření s evropskými penězi nepoučilo, a na roky 2014 - 2020 plánuje financovat neprioritní projekty, jako například spalovny komunálních odpadů.


Celý článek si můžete přečíst zde: Nová studie: Evropské fondy pro recyklaci byly z 80 % vytunelovány.