Požehnání od senátu: Obce budou moci mluvit do fungování sběren

Senát v rámci novely zákona o odpadech navrhl opatření, která mají omezit výkup kradených kovů. A vláda i sněmovna ho v tom podpořila.

V současnosti povolují sběrny surovin krajské úřady. Nově by však měly respektovat obecní vyhlášky, díky kterým mohou obce omezit pracovní dobu sběren, dle aktuálních potřeb. Dovolí jím to novela zákona o odpadech, kterou navrhl senát kvůli nárůstu kriminality (nelegálním krádežím kovů), který se v letech 2010 a 2011 zdvojnásobil. Napomohly tomu paradoxně i některé sběrny, které nelegální odpad bez problému vykupují.


Co přesně se myslí nelegálním šrotem, je popsáno v metodice a obrazovém katalogu kovového odpadu. Vydal jej Svaz měst a obcí České republiky (SMO) ve spolupráci s dalšími českými orgány.

Jak potvrdil deník.cz, novelu podpořila sněmovna již při prvním čtení dne 11. 6. a pravděpodobně projde i druhým čtením, které má proběhnout v červenci. Mezitím normu projedná sněmovní výbor pro životní prostředí.

Dosavadní předpisy vs. nová opatření

Podobnou novelu navrhli loni v létě poslanci ODS, avšak bývalá sněmovna ji před svým rozpuštěním nestihla projednat. Platí tak stále dosavadní předpisy, podle kterých musí provozovatelé sběren identifikovat vykupované věci i lidi, kteří je přinesli. Tato pravidla jsou však nedostatečná a stále dochází ke krádežím a poškozování kovových předmětů. Novela proto navrhuje, aby mohly obce vyhláškou stanovit místa pro výkupny odpadů a jejich provozní dobu, případně je úplně zakázat.