Přeměnit starý počítač, dráty či plechy ve zlato? I to je možné!

Trochu jako u hraběte de Peyrac: V Safině umějí ze šrotu vydolovat zlato a stříbro. Takový je titulek článku v magazínu IHNED.cz, který pojednává o firmě Safina z Vestce a jejich umění předělat šrot na drahé kovy.
Plechy, dráty, vnitřky starých počítačových klávesnic nebo nablýskané destičky. Jak vysvětlil Šéf divize Recyklace Josef Bříza: Tohle všechno obsahuje drahé kovy, jako například zlato, stříbro nebo palladium, a my je složitými procesy opět získáme. Zákazníky jsou potom jednotlivci i velké české a zahraniční firmy například z automobilového, chemického nebo elektrotechnického průmyslu.

Nová pec pojme až tunu materiálu denně

Česká společnost Safina, největší průmyslový zpracovatel a recyklant drahých kovů ve střední a východní Evropě si pořídil novou žíhací pec, která zrychlila provoz. Pan Bříza k tomu uvedl: Zařízení nám umožní až desetinásobně rychlejší zpracování než doposud a zákazníkům ušetří miliony, protože po dobu, kdy je u nás drahý kov recyklován, s ním jeho majitel nemůže pracovat. Je vcelku běžné, že tu máme tuny stříbra v hodnotě desítek milionů korun.


Máte vysloužilý počítač nebo mobil? Zlato z něho asi nebude a tak si raději přečtěte články o tom, kam se starým mobilním telefonem nebo kam se starým počítačem.