Senátoři znovu požehnali novele o odpadech. Za kov se má platit jen podnikatelům

Už i v deníku iDNES.cz reagovali na projednávanou novelu o odpadech. Senátoři ji totiž dnes odpoledne, 27.8. schválili většinou hlasů.
A co to pro kovošrotaře a běžnou veřejnost znamená? Třeba i to, že kov či papír budou sběrny vybírat zadarmo a nikdo už za tento odpad nedostane ani korunu. Jedinou výjimkou jsou podnikatelé, kterým by se platilo bezhotovostně. Novela má tímto opatřením zabránit krádežím kovových předmětů.

Je to dobře nebo špatně?

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce špatně. Jak se nechal slyšet v iDNES.cz, „Naprostý zákaz výkupu odpadů od všech fyzických osob je poměrně dost radikální a něco takového v žádné okolní zemi nefunguje.“ Ministr Brabec chce proto navrhnout vyhlášku, která by alespoň zakazovala hotovostní platby za kovové odpady. Tzn., fyzické osoby by také mohly za šrot utržit peníze, ale dostaly by je stejně jako podnikatelé na účet.

Jak to všechno skončí?

Uvidíme tedy, jak si s touto novelou dále poradí ve Sněmovně, kam se nyní dostala ve své pozměněné formě. Představí ji zde senátoři Petr Vícha a Petr Šilar. A Petr Vícha k novele mimo jiné dodal: „Očekával bych jásot sběren, ale ony nejásají, protože jim je jasné, že kovů výrazně ubude…“