Skončilo vybírání poplatků za likvidaci starého elektroodpadu

Od 13.8.2013 neplatí zákazníci při nákupu elektrospotřebičů část recyklačního poplatku. Jde o elektrospotřebiče, které byly uvedeny na trh před rokem 2005.

Recyklační poplatek za nově zakoupené elektrospotřebiče bude stále účtován, ale nebude vidět na účtence. Výsledná cena mnoha elektrospotřebičů však klesne.

Z účtenek zmizí položka za recyklaci historického odpadu, tzn. starších elektrospotřebičů z dob, kdy ještě neb yla jejich likvidace řešena systémově. Část poplatku za recyklaci nově koupených spotřebičů je však obsažena v ceně produktů a bude účtována, ale skrytou formou.

U chladniček a dalších velkých elektrozařízení se bude stále účtovat také za historický elektroodpad a to až do roku 2015.

Tzv. recyklační poplatek, nebo-li PHE, slouží jako úhrada nákladů, které jsou spojené se zpětným odběrem, svozem, tříděním a hlavně ekologickou likvidací nebezpečných látek. Toto vše mají na starosti kolektivní systémy. Výše PHE je stanovená zákonem a odvíjí se od druhu výrobku a náročnosti jeho zpracování.

V případě, že máte doma starý elektrospotřebič, zavezte ho do firmy, která se zabývá recyklací elektroodpadu. Ta se o něj postará a ještě vám za spotřebič zaplatí.