Začíná platnost vyhlášek, zakazujících prodej šrotu v soukromých sběrnách

S 1. lednem dostaly obce možnost vyhlásit pod pokutou zákaz prodeje kovového odpadu v soukromých sběrnách. I přes toto omezení je ale všechno při starém.
Vyhláškou zakazující výkup kovů od soukromých osob v soukromých sběrných surovinách se chtějí některé obce bránit proti krádežím kovů. Jak ale uvedli představitelé měst, ve kterých už vyhlášku skutečně vydali (tj. Bohumína, Karviné, Orlové, Dolní Lutyně, Havířova a Rychvaldu), pokuty zatím rozdávat nebudou. A tak je vše při starém.

Česká televize uvedla, že například v Orlové vyrazili 5 dní po Novém roce strážníci na kontrolu. A hned jak opustili některou ze sběren, začali přicházet sběrači kovů s naloženými vozíky. Jeden z nich pro Českou televizi uvedl: „Nekrademe, máme to z bouraček."

Povolí ministerstvo alespoň bezhotovostní výkup?

Jestli tedy vyhláška skutečně zafunguje a omezí zlodějinu kovů, není vůbec jisté. A teprve praxe ukáže, jaké dopady bude mít na poctivé kovošrotaře, kteří zjevně ukradený materiál nikdy nevykupují. Možná se vše ještě změní, jakmile vznikne další možnost vyhlášky, kterou slíbilo připravit Ministerstvo životního prostředí – tedy vyhlášky k zavedení bezhotovostního výkupu. Lidé tak budou moci prodávat svůj odpad do sběren, ale nedostanou peníze na ruku.