Žlutý, zelený, modrý a…hnědý. Seznamte se s novým kontejnerem na bioodpad

Ministerstvo životního prostředí představilo veřejnosti nový návrh, na základě kterého chce od roku 2020 zajistit, aby radnice lidem nabízely nejenom kontejnery na papír, plast nebo sklo, ale také na bioodpad. Tyto kontejnery budou mít hnědou barvu.
Jak ovšem upřesnil agrární portál agris.cz, plán je zatím obecný a rozhodně neznamená, že do 6 let bude stát v řadě kontejneru i ten hnědý na bioodpad. Obcím bude stačit, když zajistí likvidaci bioodpadu například ve sběrném dvoře.

"Obce budou mít na výběr, jaký systém sběru bioodpadu i kovů zvolí, a to obecně závaznou vyhláškou," řekla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Své zkušenosti s hnědými kontejnery mají už například v Mikulově

O povinnosti třídit bioodpad se mluví už několik let a řada měst s tím začala na vlastní pěst. Tak třeba v Mikulově narazíte na hnědé popelnice před každým domem. Namísto toho, aby tedy lidé házeli bioodpad do klasické popelnice na směsný odpad, sváží je do kompostárny.

Nejen bioodpad, ale i plechovky budou mít svůj kontejner?

Ministerstvo navrhuje podobnou povinnost také pro kovové odpady, a to především pro konzervy nebo plechovky od nápojů. V tomto případě však už nepůjde o povinnost zavést speciální kontejnery.

"Kovové odpady přijímají téměř všechny sběrné dvory a občané běžně vozí kovy do výkupen druhotných surovin," uvedla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.