Co se starým a nepotřebným kovovým odpadem?

Kovový odpadObjevili jste při úklidu půdy nebo sklepa staré haraburdí, dráty po rekonstrukci domu i vysloužilé spotřebiče, které již nefungují a nemáte pro ně využití? Nechte je přepracovat na druhotné suroviny a získejte jejich odevzdáním do kovošrotu v mnoha případech nemalý finanční obnos.

Jako sběrné suroviny lze označit všechny nerostné suroviny, které je možné použít pro další přepracování a následnou výrobu dalších produktů.

Pokud železného a neželezného kovového odpadu máte doma velké množství, nevíte co s ním a pouze vám překáží, kovošrot provozující sběrnu druhotných surovin jej od vás rád vykoupí.

Kolik mohu dostat za kovový šrot?

Ceny barevných kovů se mění neustále podobně jako akcie na burze. Předtím než se vydáte do nejbližší sběrny kovů, podívejte se na Londýnskou burzu kovů, na základě jejíž cen se řídí všechny sběrny kovů.

Ceník barevných kovů uvedený na webových stránkách výkupny nemusí být aktuální a v závislosti na poslední aktualizaci webu se od stávající situace může výrazně lišit. Proto doporučujeme, raději se informujte ve vybrané sběrně surovin telefonicky.

Jak se nenechat napálit

Pokud jste si již ve svém okolí našli sběrnu, přibližně víte kolik vám za kovový šrot nabídne, vyrazte na místo. I v této chvíli buďte ve střehu a dejte si také pozor na některé podvodníky.

Dnes již až na výjimky nehrozí jako za starých časů, že by byla váha tzv. „cinknutá,“ protože se používají váhy digitální. Rozhodně byste při vážení měli na váhu vidět, proto se nenechte okrást a nevěřte smyšleným číslům, která vám výkupčí sdělí. Pamatujte na to, že barevné kovy se váží na 0,1 kg, nikoli na celé kilogramy.

Kovový šrot

Při výkupu počítejte s tím, že pracovník sběrny provede analyzování složení kovů spektrometrem a na základě toho určí finální cenu. V drtivé většině případů se totiž nejedná o čistý kov, ale slitinu více materiálů.

Co všechno od vás sběrna surovin odkoupí?

  • Autobaterie, katalyzátory a další součásti vozidel
  • Barevné kovy (měď, mosaz, bronz, zinek)
  • Železo, nerez, hliník, litina
  • Papír

DOPORUČUJEME: Bydlíte v Olomouci nebo blízském okolí a potřebujete se zbavit starého šrotu? Navštivte kovošrot v Olomouci Vladimír Stolička.

Hledejte služby s přidanou hodnotou

Máte-li materiálu hodně a přijedete například s vozíkem, určitě oceníte nájezdovou váhu, která zváží hmotnost celé soupravy a poté se odpočte váha pouze vozíku. Pokud máte v areálu své firmy velké množství kovového odpadu, zkuste poptat, zda sběrné suroviny nedisponují mobilním paketovacím lisem. Nebudete muset řešit dopravu. O vše včetně demontáže celých strojních zařízení se postarají pracovníci kovošrotu.

Protože je každý provozovatel sběrny a výkupny odpadů povinen ze zákona vést evidenci osob, od kterých odebral nebo vykoupil odpad, nezapomeňte si s sebou platný průkaz totožnosti.

Pokud máte doma nefunkční mrazák, lednici nebo LCD monitor, který obsahuje životnímu prostředí škodlivé látky, málo který kovošrot jej od vás koupí. Od toho jsou tu specializované provozovny a ostatně povinnost bezplatného zpětného odběru má každý prodejce spotřební elektroniky. Více o této problematice se dočtete v článku Co s nepotřebným elektroodpadem.

Myslete na přírodu a zajistěte recyklaci nepotřebného odpadu. Pro vás již nepotřebný odpad ještě může posloužit.