Doba bronzová neskončila, doba bronzová trvá

Objev bronzu znamenal obrovský technologický pokrok v dějinách lidstva, za který můžeme být vděční. Nebýt našich předků, mědi a cínu, nebylo by bronzu a na olympijských hrách by sportovci umístěni na třetím místě získávali pravděpodobně jen sušenku.

Z čeho se tedy bronz skládá

Prvním kovovým prvkem, ze kterého vzniká bronz, je rozhodně načervenalá měď. Měď, kterou většina z nás zná pod latinským označením Cuprum. Věděli jste, že pojmenování „Cuprum“, získala díky místu, kde se v dobách minulých těžila? Tímto místem je oblíbený Kypr, kde většina lidí v dnešní době tráví své dovolené. Pokud se na vaší zahradě či v domácnosti vyskytuje větší množství tohoto prvku, věnujte pozornost výkupním cenám mědi. Za získané peníze si třeba uděláte krásnou dovolenou na Kypru v čase, kdy v Čechách bude sníh a sychravo.

Druhým kovem je cín. Cín je velice odolný vůči korozi. V současné době nachází uplatnění nejen v potravinářství, kde se s ním můžeme setkat například u pocínovaných konzerv, ale také v umění. V dobách středověkých králů a šlechticů se cín využíval také při výrobě cínového nádobí, které bylo velmi oblíbené.

Výkupní ceny mědi

Čím vším vás bronz překvapí a kde se s ním setkáme

Bronz se od čistých kovů vyznačuje především vyšší tvrdostí. Věděli jste, že se v dnešní době na trhu objevuje několik druhů bronzu? Jen pro příklad si uvedeme několik typů:

  1. Cínový bronz – odolnost cínového bronzu vůči korozi je velice dobrá. Používá se především ve slévárenství.
  2. Hliníkový bronz – hliník v tomto případě znásobuje pevnost. Z hliníkového bronzu se například vyrábí potrubí.
  3. Elektrovodný bronz – vyniká především skvělou vodivostí.

Víte co znamená zkratka LME?

LME – London Metal Exchange, neboli Londýnská burza kovů. Tato burza stanovuje výkupní ceny barevných kovů a železa již od 16. století. Pokud se zajímáte o tuto sféru a chcete být v obraze, musíte pravidelně sledovat pohyb cen na LME. Ceny se mění každou minutou a čekat rozhodně nebudou. LME patří k největším obchodním centrům na světě, staňte se její součástí. Doporučujeme:

  • založit si na Londýnské burze kovů bezplatný účet
  • stáhnout si aplikaci LMEapp, díky které budete neustále v obraze

London Metal Exchange