Efektivní využití a recyklace mědi

Měď – tento načervenalý ušlechtilý kovový prvek, člověk účelově začal používat už ve starověku a moc dobře věděl proč. Měď se velice dobře mechanicky zpracovává, vyznačuje se velmi dobrou tepelnou a elektrickou vodivostí a to i ve formě slitin, jako jsou bronz a mosaz.

Víme také, že statečně odolává korozi a zabraňuje rozmnožování bakterií! Právě poslední vlastnost se stala hlavním argumentem pro volbu mědi, jako základního materiálu při výrobě mincí Euro. A co je nejdůležitější? Měď je stoprocentně recyklovatelná surovina! Použitím mědi tedy přispíváte k ochraně životního prostředí.

Velkolepá recyklace mědi proběhla nedávno! Jednalo se o výměnu peněžních mincí v Evropských státech. Členské státy EU při této výměně peněz zrecyklovaly zhruba 147 000 tun mědi.

Měděná domácnost

Věděli jste, že jste obklopováni měděnými výrobky každý nejen v moderním světě, ale i u vás doma? Měď zkrášluje domy zvenčí i zevnitř a tvoří je plně funkčními. Použitím mědi, jako doplňujícího stavebního materiálu, vytvoříte ze svého domu v zimě teplé, v létě příjemně chladné místo.

  • Měděné trubky ulehčují vytápění vašeho domu, proudí jimi voda, plyn, závisí na nich klimatizační zařízení i sluneční kolektory.
  • Měděné kabely slouží k dlouhodobému bezpečnému přívodu elektrického proudu a internetové sítě. Díky své lehké zpracovatelnosti a trvanlivosti se používá na výrobu měděných plechů, střešních krytin, okapových systémů, parapetů a jiných venkovních doplňků.

Recyklace červeného kovu

Použití mědi s rozvojem civilizace a zejména průmyslu neustále roste. Celkem 37 % světového využití mědi pochází z recyklovaných zdrojů. V Evropě toto číslo dosahuje 42 %, což je vyšší než kdekoli na zeměkouli. Podíl mědi v jednotlivých odvětvích na evropském kontinentu můžete vidět v naší tabulce.

elektrické kabely 48 %
stavebnictví 27 %
průmysl 12 %
elektronika 8 %
doprava 3 %
jiná odvětví 2 %

 

Důvodem růstu spotřeby mědi je její stoprocentní recyklovatelnost. Navíc při recyklačním procesu tento kov plně zachovává své vlastnosti a při jejím znovuzpracování se ušetří až 85 % energií! Díky těmto faktům je recyklace mědi vysoce konkurenceschopná, vůči svému primárnímu zpracování z čisté měděné rudy!¨

Kam s měděným odpadem?

Kovy, jako jsou železo, hliník a právě i měď se vykupují v síti firem, které se na zpracování kovů specializují. Hledáte kovošrot ve svém okolí? Jistě ho najdete v našem adresáři firem v kategorii Kovošroty. V poslední době existuje také systém zpětného odběru celých elektrických a elektronických zařízení, které tyto firmy rozebírají na jednotlivé komponenty (konkrétní druhy kovů) a dále je opětovně recyklují.

Neváhejte proto veškerý kovový odpad, který měď obsahuje odevzdat na příslušném výkupním místě. Ptáte se, kolik dostanete peněz za kovový šrot? Tipy, jak se nenechat napálit hledejte v našem článku: Co se starým a nepotřebným kovovým odpadem?