Máte firmu? A víte, jak naložit s kovovým odpadem?

Pokud jste vlastníkem firmy, ve které zrovna probíhá rekonstrukce a vzniká velké množství kovového odpadu, musíte ho ekologickou cestou zlikvidovat a ještě přitom dodržet aktuální znění zákona o likvidaci odpadů. Ten říká, že povinností firmy je předávat kovový odpad pouze oprávněným osobám, tedy kovošrotům. Jestliže kovový odpad likvidujete pravidelně, vyplatí se vám uzavřít s kovošrotem smlouvu o výkupu, díky které můžete za kov dostat více peněz.

Přečtěte si náš článek Co se starým a nepotřebným kovovým odpadem, ve kterém se dozvíte, jak likvidovat kovový odpad v domácnosti.

I firma musí třídit kovový odpad

Ani vám, jako firmě, se třídění kovového odpadu nevyhne. Třiďte železo, olovo a barevné kovy (měď, mosaz, bronz, zinek, nerez). Znamená to výhodu pro vás. Kovy se totiž váží zvlášť, a tak máte větší šanci, že dostanete za výkup více peněz. Cenu kovů určuje Londýnská burza kovů neboli LME, podle níž se řídí všichni obchodníci se šrotem. Výkupní ceny pro firmy jsou ale často individuální. Rozhoduje hlavně množství šrotu a jeho kvalita. Peníze za kovový odpad obdržíte bezhotovostně, vystavením faktury příslušnému kovošrotu.

Nejvíce peněz dostanete za měděný odpad. Čím čistší je odevzdávaný kov, tím je jeho výkupní cena vyšší.

V odvozu kovového šrotu problém nehledejte

Nevymlouvejte se na to, že kovový šrot nemáte jak odvézt. Spousta kovošrotů nabízí přepravu kovového odpadu přímo z firmy, a to zdarma. Vy si s dopravou vůbec nemusíte dělat starosti, stačí si sjednat termín odvozu. Pokud se ale jedná o přepravu nebezpečného odpadu (mezi něj paří autobaterie nebo ocelové třísky s emulzí), je nutné vyplnit Evidenční list pro přepravu nebezpečných odpadů po území ČR a předložit ho obecnímu úřadu. Nebezpečný odpad vzniká i v domácnosti, přečtěte si, jak ho třídit.