Jak na ekologickou likvidaci vozidel

Stal se váš automobil již neprodejným, má svá léta za sebou a nyní vám už jen překáží ve stodole? Pokud nečekáte na to, až se z něj časem stane veterán a nepustíte se do jeho renovace, odvezte vůz raději na autovrakoviště a zajistěte jeho ekologickou likvidaci. Poradíme vám, jak na to!

Pokud chcete vozidlo natrvalo vyřadit z evidence vozidel, neexistuje jiný legální způsob než ekologická likvidace vozidel. Tento úkon mohou provádět pouze akreditované subjekty, proto zapomeňte na likvidaci automobilu svépomocí nebo u souseda, který má doma autodílnu.

Autovrak, autovrakoviště

Bohužel i v tomto sektoru se nachází mnoho podvodníků. Neskočte na špek prvnímu vykukovi, který zaklepe u vás na dveře a nabídne vám odvoz vraku. Vyhledejte si ve svém okolí ověřené autovrakoviště s dobrou pověstí. Ovšem jak rozeznat nepoctivého podnikatele od poctivého a vyhnout se komplikacím na úřadě?

Jak neprohloupit při likvidaci autovraku

  • Nikdy nesvěřujete osobní údaje ani neposkytujte firmě technický průkaz předem, už vůbec jej nedávejte pracovníkům do ruky, z důvodu vytvoření kopie (není to potřeba!).
  • Společnost, která k zákazníkům přistupuje férově a nic neskrývá, vám vystaví protokol na místě.
  • Pokud si chcete ověřit platnost vydaného protokolu ověřit, navštivte portál Ministerstva životního prostředí, konkrétně modul autovraky informačního systému odpadového hospodářství.

DOPORUČUJEME: Jste z Olomouci nebo blízského okolí a potřebujete zlikvidovat své staré auto? Kovošrot Vladimír Stolička zajistí ekologickou likvidaci vozidla rychle a s potřebnými doklady.

Kolik vás to bude stát?

Patrně mnoho z vás zajímá, zda podobně jako u přepisu vozidla nařízením Evropské unie budete muset při ekologické likvidaci vozidla něco platit. Překvapivě, za ekologickou likvidaci nic neplatíte a některé autovrakoviště vám dokonce ještě zaplatí, i v případě, kdy odvoz zajistí na vlastní náklady.

Ovšem to platí pouze za předpokladu, že dodáte vozidlo kompletní. V opačném případě můžete očekávat příplatky za chybějící části vozidla stanovené na základě ceny barevných kovů. Rozmyslete si, zda se vám skutečně vyplatí ponechat si některé díly.

Autovrakoviště, autovraky

Ekologicky zlikvidovat je možné také vozidla vybavené pohonem na LPG popřípadě CNG.

Jak postupovat při vyřazení vozidla z registru?

Teď již víte vše potřebné. Nezbývá, než si v adresáři firem najít autovrakoviště z vašeho okolí, dohodnout si způsob převzetí. Když už budete mít protokol o ekologické likvidaci autovraku, stačí zajít na dopravní inspektorát, který po ověření jeho platnosti vyřadí vozidlo z evidence. Solidní autovrakoviště to vše zvládne za vás a potřebné dokumenty vám doručí až domů.

Šetřete naši přírodu. Na šrot je tu kovošrot, nikoli les nebo rybník.