Jak se třídí a recykluje hliník

Říkáte si, že nepotřebujete vědět, jak se třídí hliník, protože ho nepoužíváte? Tak to je omyl – z hliníku se vyrábí například plechovky na pivo, víčka jogurtů nebo stanioly na cukrovinky. S těmito výrobky určitě přijdete do styku. Je tedy dobré vědět, že nepatří do běžného odpadu.

Výroba hliníku je neekologická, přispějte alespoň k jeho recyklaci

Hliník vzniká průmyslovou výrobou z bauxitu a je nejrozšířenějším prvkem na Zemi. Je tolik oblíbený pro své vlastnosti, jako je skvělá tepelná vodivost, lehkost a snadná zpracovatelnost. Právě díky poslednímu parametru se používá jako obalový materiál. Jeho výroba však spotřebuje spoustu energie, vody a znečišťuje ovzduší. Nelze tedy mluvit o ekologickém procesu.

Na výrobu 1 tuny hliníku se spotřebuje až 6 tun bauxitu!

Kam s nepotřebným hliníkem?

Pokud máte doma stále hliníkové nádobí, neváhejte ho vyměnit za nerezové. Neblahé účinky hliníku na lidské zdraví sice nebyly 100% dokázány, proč ale riskovat? Produkty z hliníku, jako jsou příbory, ešusy či hrnce, doneste do nejbližší sběrny druhotných surovin. Nejvíce prospějete přírodě tím, že se budete výrobkům z hliníku vyhýbat. To ale není zcela reálné, a tak je možné tenkostěnný hliník sbírat a odevzdat ho do firmy, která se jeho zpracováním zabývá.

Co lze recyklovat a co už ne

Hliník, který je možné třídit Hliník, který nejde dále zpracovat
Alobal Obaly od žvýkaček a másla
Plechovky od piva, nápojů Nápojové kartony
Obaly od deodorantů, holících pěn Vnitřní obaly z cigaret
Víčka zavařovacích sklenic Hliník z elektronických přístrojů
Nádobí z hliníku Fólie spojené s papírem a plastem
ALU konstrukce – např. stany, lehátka Nádoby kombinované se železem

Hliníková víčka od jogurtů

Obaly od mléka

Hliníkové obaly, které jsou pevně spojené s dalšími materiály, patří do směsného odpadu. Věděli jste, že se recyklují i letadla? Díky Asociaci pro recyklaci letadel ve Francii se rozebraný materiál dále zpracovává, což může značně přispět k omezení výroby hliníku. Přispějte svou trochou i vy – také se počítá! O tom, jak funguje výkup druhotných surovin, se dozvíte v našem článku.