Jak v ČR třídíme plasty

Domníváte se, že v oblasti třídění plastů jsme na tom jako Česká republika dobře? Pak s vámi rozhodně musíme souhlasit. Odpad pravidelně třídí zhruba dvě třetiny Čechů a tím se řadíme mezi pět nejzodpovědnějších evropských zemí společně s Belgií, Rakouskem, Německem a Nizozemím.

Třídění plastů v číslech

  • V ČR je rozmístěno více než 76364 kontejnerů na plasty
  • Ročně je svezeno z obcí a měst více než 85 tisíc tun odpadu
  • 3/5 plastových odpadů je dále recyklováno a využito
V loňském roce se recyklovalo a k dalšímu použití využilo 72 % odpadů. Průměrná vzdálenost ke kontejneru v České republice je 106 metrů a neustále se zkracuje.

Plasty jsou prakticky nesmrtelné

Na rozdíl bioodpadu nebo papíru, který se na skládce rozloží během několika měsíců, plasty jsou prakticky nesmrtelné. Chcete vědět, za jak dlouho se rozloží?

  • Igelitová taška: 20 – 30 let
  • PET lahev, kelímek od jogurtu: 50 – 80 let
  • Polystyren: nikdy (desetitisíce let)

Proto PET lahev a další plasty nepatří do komunálního odpadu, ale do speciálních žlutých kontejnerů. Pokud chcete vědět, jaké plasty patří do žlutého kontejneru, přečtěte si náš článek jak správně recyklovat.

Evropská unie plánuje zavést speciální dan na plastové sáčky

Kromě PET lahví představují obrovskou ekologickou zátěž igelitové sáčky. Jsou k dostání všude, zpravidla zdarma a používáme je jednorázově.

Pro představu, v roce 2010 bylo v Evropské unii použito 95,5 miliard plastových sáčků a z toho 92 % skončilo ihned po prvním použití v odpadkovém koši.

Proto Evropská unie zvažuje zavedení ekologické daně na plastové sáčky a další plastové výrobky. Přitom tím údajně nechce v žádném případě bojovat proti plastu jako takovému, který je nenahraditelný a nepostradatelný. Má jít o způsob, kterým se zmírní dopady na životní prostředí, jelikož až 10 milionů sáčků ročně končí v oceánech a koloběhem života se látky z nich dostávají zpětně do našeho těla.

Hodnota plastového sáčku je nula nula nic, ale skutečně je nezbytné čistý sáček od pečiva vyhodit ihned po prvním použití? Využít jej můžete kupříkladu druhý den na svačinu, kterou si nesete do práce.

Co lze vyrobit z plastu

Pokud budete plasty správně třídit, ušetříte tím přírodu, protože nejen z recyklovaných PET lahví lze vyrobit zahradní lavičky, stoly, zatravňovací dlaždice, protihlukové stěny, ale také oblečení.

Velký problém představují také jednorázové plastové kelímky. Tento problém se od loňského roku snaží řešit unikátní novinka na českém trhu, zálohovaný vratný kelímek NickNack.

Věděli jste, že 50 PET lahví stačí k výrobě jedné fleecové bundy? Pokud PET lahve sešlápnete, do kontejneru se jich vejde 4x více.