Kam se starým mobilním telefonem

Mobilní telefony se v posledních letech staly natolik běžným spotřebním zbožím, že je někteří mění skoro stejně často jako ponožky. Důvody jsou nasnadě, lačníme po nových technologiích, smart funkcích, bezdrátovému přístupu k internetu, HD displejích a bezchybných fotoaparátech.

V roce 2012 se podle analytické společnosti Gartner prodalo 1,75 miliardy mobilních telefonů.

Zamysleli jste se někdy nad tím, kde se hromadí staré mobilní telefony? V českých domácnostech se podle dat kolektivního systému Asekol nachází více než 8 milionu nepoužívaných mobilních telefonů, což představuje více než 860 tun odpadu.

Nostalgie je krásná věc, ale potřebujete skutečně doma starou elektroniku, kterou nepoužíváte? Pokud ještě fungují, můžete je zkusit prodat nebo darovat příbuzenstvu. Ovšem, co když skutečně telefon odešel do křemíkového nebe nebo je morálně natolik zastaralý, že jej již nikdo nechce?

Mobilní telefon zabiják přírody

Mobilní telefony obsahují značné množství jedovatých kovů, zejména jejich kapacitní LCD displeje a baterie. Navíc jako každá jiná spotřební elektronika obsahují také feature phony i smartphony plasty, které je možné dále přepracovat. Z tohoto důvodu rozhodně nepatří na skládku. Myslete ekologicky a ušetřete recyklací mobilního telefonu přírodu. Jak na to?

Červený kontejner, spása pro mobilní telefon

Na mnoha místech v České republice můžete vedle standardních kontejnerů na tříděný odpad narazit na nový, červený kontejner. Ten je určen na drobnou elektroniku včetně mobilní telefonů. Pro drtivou většinu spotřebitelů se jedná o nejjednodušší způsob, jak se zbavit vysloužilé elektroniky.

Výkup elektroodpadu vám za telefon zaplatí

Pokud máte ve svém okolí sběrnu druhotných surovin provozující výkup elektroodpadu, navštivte s mobilním telefonem jeho brány. Při troše štěstí dostanete nějakou korunu zpět. Na nový telefon to sice nebude, ale každá koruna se počítá, ne?

Hod mobilním telefonem je nesporná zábava, nicméně nenechávejte telefon na pospas přírodě a navštivte s ním výkup starých mobilů.

Odevzdejte starý telefon při nákupu nového

V rámci kolektivního systému od vás mobilní telefon převezme také prodejce elektroniky. Stačí, když svůj starý telefon vezmete s sebou při nákupu nového, a vyměníte telefon kus za kus.

Společně s mobilním telefonem se nezapomeňte zbavit také nabíječky a dalšího příslušenství, které není kompatibilní s dalšími telefony. A máte-li doma nefunkční počítač či notebook, poradíme vám, kam se starým počítačem.