Kam se starým počítačem

Bohužel ani elektronika není věčná a dříve či později přijde den, kdy se počítač již nespustí – ne vinou softwaru, ale hardwaru. Při současných cenách nových počítačů nemá význam investovat do opravy a výměny starých komponenty, protože již za pár tisícovek dnes pořídíte stroj s několikanásobně vyšším výkonem.

Ovšem, co se starým nefunkčním počítačem? Skladovat starý počítač na půdě nebo ve sklepě nemá cenu a už vůbec elektroodpad nepatří do koše.

Nezapomínejte, že počítače stárnou rychleji než my. Větším problémem než životnost hardwaru je morální životnost.

Využijte kolektivní systém a zpětný odběr elektrozařízení

Povinnost podílet se na likvidaci starých elektrospotřebičů a elektroniky mají od 13. 8. 2005 všichni výrobci a dovozci elektrozařízení. V praxi to znamená, že starý počítač zaneste prodejci elektroniky, který je zapojený do kolektivního systému (Asekol, Ekolamp, Elektrowin atp.) nebo navštivte sběrný dvůr ve vašem městě. Bezplatně od vás počítač převezmou.

Divíte se, jak je to možné? Od stejného data, kdy vešla v platnost novela zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech si hradíme recyklační poplatek na likvidaci již v ceně výrobku. Povinnost odebrat od vás zařízení platí nejen na nové, ale také vyrobené před rokem 2005.

Sběrné suroviny od vás rádi odeberou jednotlivé PC komponenty, stejně jako tiskárnu, monitor a další periferie - tiskárny, myši, gamepady atp.

Základní deska PC

Tip: Specializované firmy provozující výkup starých počítačů, základních desek i procesorů vám za starý počítač dokonce zaplatí. Nepočítejte se závratnými sumami, přesto několik stokorun za starý počítač dostat můžete. Každá koruna dnes potěší, nemyslíte?

Máte starý počítač a chcete ho nechat zrecyklovat? Najděte si nejbližší firmu ve vašem okolí. Hledejte v našem adresáři firem v kategorii Recyklace elektroodpadu.

A co bude dále?

Zajímá vás, co se stane s vaším počítačem dále? Elektroodpad není nic jiného než druhotná surovina, kterou lze až z 90 % přepracovat a vyrobit z ní další produkty. Nedochází tak ke zbytečné zátěži přírody. Vzácných kovů, které se používají při výrobě počítačů, je přeci jen na planetě omezené množství. Šetřeme naši přírodu a recyklujme staré elektrospotřebiče.