Londýnská burza kovů určuje výkupní ceny sběrných surovin

Pokud chcete udržet svůj želený byznys nad vodou a nechcete prodělat, nezbývá vám nic jiného než sledovat Londýnskou burzu kovů (London Metal Exchange). V dnešní době informačních kanálů musí být ve střehu všichni obchodníci se šrotem. Vaši zákazníci si totiž jsou schopni zjistit aktuální světové ceny, a pokud budete vykupovat mnohem dráž, jen stěží od nich získáte druhotné suroviny k dalšímu přepracování.

Chcete zjistit aktuální ceny hliníku, železného šrotu, mědi, olova a dalších kovových a nekovových materiálů. Prohlédněte si aktuální statistiky, které čerpáme z London metal exchange.

LME stanovuje ceny již od novověku

Tak jako ostatní průmyslové trhy, také trh se šrotem a barevnými kovy je řízen v tržní ekonomice nabídkou a poptávkou. Počátky formování šrotařského trhu a určování výkupních cen se datují již v novověku, konkrétně od roku 1571, kdy byla slavnostně otevřena královská burza v Londýně.

Samostatná šrotařská burza byla založena až mnohem později v roce 1877. Z počátku se na burze obchodovalo pouze s mědí, až mnohem později v roce 1920 bylo do burzovního prodeje zahrnuto také olovo a zinek.

Po pauze způsobené druhou světovou válkou se její dveře otevřely až v roce 1952. Od té doby se na Londýnské burze kovů postupně začalo obchodovat také s hliníkem, niklem, cínem, železem, kobaltem a molybdenem.

Výkupní ceny se dynamicky mění nejen každým dnem, ale každou hodinou i minutou a jsou referenční při výkupu kovů ve sběrnách suroviny po celém světě, Českou republiku nevyjímaje.

Graf cen pro hliník

Londýnská burza kovů v číslech

Londýnská burza kovů (London Metal Exchange) patří mezi největší světové obchodní centra, přes které jen v roce 2011 bylo zprostředkováno více jak 80 % všech obchodů s průmyslovými kovy. V řeči čísel burzou proteklo obrazně 15,4 bilionu dolarů, 3,5 miliardy tun materiálu, 146 milionu nabídek.

Londýnská burza kovů byla 135 nezávislý britským komoditním trhem. Až v roce 2012 její nezávislost ukončil asijský burzovní drak.

LME nabízí on-line přehled neželezných kovů, železa, drahých kovů a dalších sběrtných surovin. Navštivte stránky LME.

Co jste dost možná nevěděli o LME

  • Jediná burza v Evropě, na které se obchoduje stále klasickým vyvoláváním - obchodníci sedí do kruhu na lavicích a volají na sebe objednávky.
  • Do roku 2012 byla vlastněna svými členy (bankami a obchodníky, kteří na ní obchodovali).
  • V roce 2012 byla za 1,39 miliardy liber (v přepočtu 44 miliard Kč) odkoupena Hongkongskou burzou.

Získejte aktuální výkupní ceny kovů do telefonu a tabletu s iOS

Pokud chcete mít přístup k aktuálním cenám a vlastníte iPhone nebo iPad, na iTunes si zdarma stáhněte oficiální aplikaci LMEapp. Pro využití úplné funkcionality si stačí založit bezplatný uživatelský účet na Londýnské burze kovů.