Mýty o bateriích: vyvrátíme vám „zaručené“ informace

O bateriích všichni víme, že nám dávají energii bez nutnosti připojení k elektrické síti. Méně lidí pak ví, že se jedná o sériově spojené zinko-chloridové, zinko-uhlíkové nebo alkalické články. Baterie je již 200 let stará záležitost, věřili byste tomu? Dnes se s bateriemi nejčastěji setkáváme v mobilních telefonech. Víme ale, jak s bateriemi správně zacházet? Nejméně jeden mýtus z níže uvedených jste už určitě zaslechli!

Chci prodloužit životnost baterie – dám ji zmrazit!

Žádná baterie není věčná a je pochopitelné, že se její životnost časem zkracuje. Nevěřte povídačce, že když dáte baterii do plastového obalu a na chvíli ji strčíte do mrazáku, její životnost se prodlouží. Přímo naopak. Mráz bateriím škodí a jejich kapacita tak rychle klesá. K trvalému poškození baterie dochází tehdy, je-li trvale vystavena teplotám pod bodem mrazu.

Životnost baterie

Nový mobil musím úplně vybít

Tzv. paměťový efekt, který mají pouze zastaralé typy baterií, rozhodně pro moderní Li-ion a Li-pol baterie v mobilních telefonech neplatí. Nenechte se zviklat a neposlouchejte názory, že nový telefon musíte nechat poprvé plně vybít. Právě naopak – je lepší, když ho budete nabíjet včas. Jinak hrozí snižování kapacity baterií a prodlužování doby nabíjení.

Nové baterie recyklovat nemusím

Omyl! Žádná baterie nebude tak ekologická, aby se nemusela speciálně likvidovat, tedy recyklovat. Baterie vždycky patřily a vždycky budou patřit do nebezpečného odpadu. Elektrolyty, které baterie obsahují, jsou pro životní prostředí velmi škodlivé. Je tedy nutné odnést je na místo zpětného odběru nebo do obchodů, kde realizují sběr vysloužilých baterií.

Do nebezpečného odpadu patří samozřejmě také olověné autobaterie. Podívejte se na seznam firem, které nabízejí výkup autobaterií.

Opakované zapojování nabíječky? Na to rovnou zapomeňte

Pokud jste o tomto „zaručeném“ způsobu, jak dobít baterii ještě neslyšeli, tak ani nečtěte dál. Opakované zapojování mobilu na nabíječku, když už je nabitý, opravdu neprodlouží jeho výdrž. Zbytečné obavy plynou také z ponechání mobilu na nabíječce, když už je plně nabitý. Nehrozí mu žádné nebezpečí, neroztaví se, ani neexploduje. Moderní nabíječky se totiž při plném nabití zařízení buď vypnou, nebo sníží proud na minimum.

TIP: Vybité baterie doma skladujte v plastové nebo kovové nádobě. Může z nich vytékat hydroxid draselný. Nenechávejte je doma ale déle, než půl roku. To platí i pro malé baterie, jako jsou například v hodinkách. Vybité baterie patří do sběrných boxů, nikoli do koše, jak se dočtete v našem článku.