Není železo jako železo. Poznejte ho z jiného úhlu

Doba železná, tam to všechno začalo. Velké díky patří především našim pravěkým předkům, kteří stáli u zrodu železných nástrojů, zbraní a všeobecně u prvního používání a zpracování železa. Věděli jste, že první kousky tohoto daru byly meteoritického původu? Tento objev byl rozhodně jedním ze zásadních momentů ve vývoji lidstva a my bychom si ho čas od času měli připomenout. Například při odemykání zámku na dveřích našeho domu či auta.

Výroba železa

Už jste někdy slyšeli o Londýnské burze kovů?

London Metal Exchange neboli Londýnská burza kovů stanovuje výkupní cenu železa již od novověku. Pokud tedy máte se železem a obecně s kovy velké obchodní plány do budoucna, nezapomeňte sledovat nejaktuálnější informace od kvalitního zdroje. Tato burza je bohatá na informace jak pro firmy zabývající se tímto odvětvím, tak i pro koncové zákazníky. Na burze se mimo jiné obchoduje také s niklem, cínem, kobaltem a hliníkem.

Příroda nám zatím nabízí velké množství užitečných prostředků, ty však nejsou nevyčerpatelné. Odneste proto veškerý nepotřebný kov do kovošrotu. Nejen že přispějete k lepším zítřkům, ale odnesete si i nějakou tu korunu domu. Ceník výkupu železa nebudete muset dlouho hledat.

Je nutné třídit kovový odpad?

Rozhodně ano. Pořádek musí být ve všem. V případě, že se rozhodnete odnést kovový odpad ze své zahrady, řiďte se následujícími pravidly. Kovový odpad třídíme na železný šrot, měď, zinek, hliník, mosaz, nerez, olovo a bronz. Doba železná už skončila, a přesto mají archeologové stále co hledat. Naše kovové náčiní však pod zelený drn nepatří. Třiďte kovy.

Recyklace hliníku

Druhá tvář železa, znáte ji?

Železo, to nejsou jen předměty kolem nás. Hraje také velice důležitou úlohu v našem těle. Existence železa v našem organismu je významná především pro správnou funkci buněk. Vyskytuje se v krvi, jako součást krevního barviva zvaného hemoglobin. V případě nedostatku železa v těle může dříve nebo později docházet ke zdravotním potížím. Cítíte se i v dopoledních hodinách unaveni? Je možné, že vašemu tělu schází dostatečné množství železa. Jaké potraviny obsahují velké kvantum železa a které vám ho naopak neposkytnou ve velkém?

  • Potraviny s obsahem železa - luštěniny, ořechy, kuřecí maso a játra, sušené houby, slunečnicová semínka
  • Potraviny bez obsahu železa - mléčné výrobky, rostlinný olej, destiláty, živočišné tuky, cukr