O ceně zlata. Vyplatí se prodávat cenné kovy?

Zlato je považováno za nejcennější materiál, se kterým lze velmi výhodně obchodovat. Jeho cena je pohyblivá, tak jako celý ceník barevných kovů. Proto je nutné ceny si hlídat a v případě, že se chystáte nakupovat/prodávat zlato, vychytat ty nejlepší ceny.

Za zlato si připlatíme

Obecně lze ale říci, že cena zlata neustále stoupá. Je to z toho důvodu, že osvědčené zdroje pro těžbu zlata (v Africe, Austrálii, Kanadě a na Sibiři) postupně docházejí a hledání i samotná těžba je tak mnohem náročnější než dřív. Zlato je minerál obsažený vzácně v zemské kůře a vyskytuje se jako ryzí nerost nebo ve slitině se stříbrem. Nejznámějším způsobem získávání zlata je tzv. rýžování - je založeno na separaci lehčích částic písku. Dnes se těžbě zlata věnují stroje, což má bohužel neblahý vliv na jeho kvalitu.

Máte doma zlato nakoupené před deseti, patnácti lety? Máte šanci udělat výnosný obchod. Nyní je čas na výhodný prodej zlata. Jeho ceny se pohybují velmi vysoko. Před lety vytěžené zlato je zároveň mnohem kvalitnější než to nové, vytěžené dnes. Je tedy i cennější. K dnešnímu dni se cena kvalitního zlata pohybuje kolem 830 Kč za gram.

Cenu zlata určuje hlavně jeho kvalita.

Cenu zlata ovlivňuje především jeho kvalita

Pokud si myslíte, že výhodně prodáte zlato po babičce, tak pozor. Zlato se posuzuje z několika aspektů - podle kvality, pevnosti, šlechetnosti, doby skladování a také odolností vůči nepříznivým vlivům. Cenu ovlivňuje také počet karátů (nejméně 8, nejvíce 24 karátů). Zlato je ale stále nejcennější kov, do kterého je výhodné investovat a ukládat si v jeho podobě svůj majetek.

Pokud se vám tady doma “povalují” zlaté prsteny nebo řetízky, které již nenosíte, můžete si je nechat například roztavit a vyrobit z nich nový šperk. Nebo roztavené zlato prodat. Musí být ale co nejkvalitnější.

Cena investičního zlata je vždy o něco nižší.

Kupujete zlato? Nenechte se napálit

Rozhodli jste se investovat do zlata? Potom jste se rozhodli správně. Ale pozor, nenechte se ošidit. Kvalitu zlata si nechte otestovat odborníkem, požadujte i certifikát pravosti. Cena investičního zlata, které není určeno k prodeji, se pohybuje vždy o něco níže. Obchodování se zlatem není rozhodně nic jednoduchého, laikům ho tedy rozhodně nedoporučujeme.

I na prodeji starého železa můžete vydělat. Sledujte aktuální kovošrot ceník na našem portálu.