Přichází jaro! Ukliďte ze zahrady nepotřebný železný šrot

Chystáte se na rekonstrukci nebo malujete? Určitě budete chtít vyměnit také domácí spotřebiče, které už leccos pamatují. Pokud je skladujete kdesi v garáži nebo pod přístřeškem, je na čase se jich rychle zbavit. Nejenže hyzdí vaši zahradu, zabírají cenný úložný prostor, ale také neprospívají životnímu prostředí. Velkou část spotřebiče lze totiž recyklovat a získat tak materiál na další produkty. Nedochází tak ke zbytečné těžbě surovin, kterých v zemské kůře pomalu ubývá.

Nepotřebný kovový odpad odvezte do kovošrotu.

Půda – ráj pro skladování nepotřebných věcí

Při současných cenách energií určitě i vy přemýšlíte o zateplení fasády, střechy nebo stropu. Aby se ale dělníci mohli bezpečně pohybovat po střeše a konat svou práci, je nutné připravit pro ně prostor. To často vyžaduje generální úklid půdy, která skrývá hračky a elektroniku ještě z našeho dětství. Kam se starým kočárkem, video přehrávačem, kovovou postelí, stanem, konstrukcí od bazénu? Řešení je jednoduché – odvezte ho do kovošrotu! Odpad je tam nadále zpracován a využit.

Kovošroty vykupují železný šrot a barevné kovy od firem i soukromých osob. Při plánované rekonstrukci si můžete požádat také o přistavení kontejneru, které vám daný kovošrot může přistavit zdarma, nebo za poplatek. Výkupní cena se většinou odvíjí také podle toho, zda je kovový šrot tříděný, zda se jedná o směs různých kovů a podobně. Pokud chcete na odevzdání šrotu vydělat co nejvíce, hlídejte si ceny kovů na Londýnské burze kovů. Pokud se chcete šrotu prostě jenom zbavit, odvezte ho do blízkého sběrného dvora nebo se informujte na obecním úřadě, na kdy se plánuje mobilní svoz elektrospotřebičů a kovového a velkoobjemového odpadu.

Kovošroty zajišťují ekologickou likvidaci kovového odpadu.

Proč bychom měli třídit kovový odpad?

Pokud chcete být důslední, vyřazujte kov i z běžného odpadu – nachází se ve víčkách od jogurtu (hliník) nebo konzervách (železo). Hliník poznáte tak, že ho lze lehce zmáčknout, v domácnosti se nejčastěji vyskytuje jako plechovka nebo víčko od jogurtu. Pokud ale víčko po zmačkání nedrží tvar, jedná se pouze o pokovený plast či papír a ten recyklovat nelze. Ze starého kovového odpadu snadno vyřadíme hliník, měď, litinu nebo nerez. Odvezte je do zařízení, které se zabývá výkupem barevných kovů (většinou je to kovošrot, sběrný dvůr či jiné specializované pracoviště).