Jak v ČR třídíme sklo

Sklářský průmysl má v České republice tradici již od 11. století a největší rozmach zaznamenal ve století 17. za doby císaře Rudolfa II. Navzdory nepříznivým ekonomickým podmínkám zůstává Česká republika stále sklářskou velmocí s produkcí 124 kg skla na osobu a sklářský průmysl má do budoucna slušně nakročeno. S vysokým množstvím skla se pojí také nutnost recyklace, protože sklo je na rozdíl od papíru nebo plastu prakticky nesmrtelné. Česká domácnost průměrně vytřídí více než 26 kg skla. Je to hodně nebo málo? Ve srovnání s plasty více, oproti papíru méně.

Třídění skla v ČR v číslech

  • V ČR je 73388 kontejnerů na sklo.
  • Ročně svezeno z obcí a měst více než 107 tisíc tun skleněného odpadu.
  • 3/4 skleněných odpadů je ročně recyklováno a dále využito.
Věděli jste, že skleněné obaly lze až ze 100 % vyrobit z recyklovaného skla?

Skleněné lahve nejsou zálohovány nadarmo

Protože výrobky ze skla si zachovávají své neměnné vlastnosti i po letech používání, není divu, že například pivní lahve jsou zálohovány. Není totiž důvod, sklo vyhazovat. V přírodě se stejně nerozloží, dle odhadů odborníků možná za desítky tisíc let.

Pokud se vám skleněný výrobek rozbije nebo máte doma prázdnou lahev od šampaňského, vytřiďte ji do kontejneru na sklo. V případě, že si nejste úplně jisti, jaké sklo patří do bílého nebo zeleného kontejneru, přečtěte si našeho průvodce recyklací odpadu.

Sklo na rozdíl od papíru lze recyklovat prakticky do nekonečna, protože během celého procesu neztrácí své přednosti. Navíc celý proces patří mezi technologicky nejjednodušší. Stačí sklo rozdrtit na skelný písek a následně v tavných pecích z něj skláři vyrobí nové lahve a další výrobky.

Skelná drť se využívá také jako pojivo a přísada do betonu, při výrobě stavebních izolací, brusných hmot i skleněných pilníků.

Třídění skla má význam

Denně roztříděno více než 293 tun skla na dotřiďovacích linkách a při výrobě nové skla je možné použít až 85 % recyklovaného a výrazně tak snížit vstupní náklady. Díky tomu nemusí dojít k drancování krajiny vlivem zakládání nových pískoven a lomů na těžení dalších přírodních nerostů.

Nevyhazujte pivní lahve, lahve od vína po loukách z vlaku, i pokud se vám doma rozbije sklenička, váza nebo skleněné vitrína, nezapomínejte, střepy patří do kontejneru na sklo.