Umělecká a užitková litina. Seznamte se s ní trochu blíž

Litina je všude kolem nás. Může mít podobu pánve, krbových dvířek či kamen, lavičky v zámecké zahradě, nebo ochranného mřížoví nad kořeny městských stromů. Tady všude splní litina perfektně svůj účel, protože se jedná o vysoce odolný materiál. Nezdoláte ji ani tlakem, ani poměrně vysokou teplotou. Litina je také minimálně pružná, takže se po letech užívání ani nehne. A když k tomu připočtete její váhu, pak je jasné, proč se s oblibou využívá na městský mobiliář. Litinový odpadkový koš jen stěží někdo shodí nebo ho odnese vítr.

Pár slov z historie a výroby litiny

Litina se vyrábí přetavením surového železa a ocelového šrotu. Lidé ji znají již od 4. století před naším letopočtem, kdy ji jako první začali slévat staří Číňané. V dnešní době sléváme litinu v pecích (tzv. kuplovnách), při teplotě okolo 1500 °C. Litina se pak postupně ochlazuje, a podle toho zda rychle nebo pomalu, vzniká litina bílá, nebo šedá.

Umělecká litina

Litina jako inspirace umělců

Umělečtí kováři využívají šedou litinu a vyrábějí z ní neobyčejné kousky. Od reliéfů na dveřích, přes litinová kamna, až po městský mobiliář a šperky. Litinu najdete zvláště na historických budovách, své místo má ale i v moderní zástavbě. Stačí se jen rozhlédnout. Mohou to být drobnosti jako například dveřní klepátko, nebo monumentální litinové plastiky a sochy v parcích.

Víte, že litina má své vlastní muzeum? Je stěžejním pilířem a pýchou sbírky Muzea Blansko.

Za zmínku stojí také litinové nádobí (nikoli smaltované, ale z čisté litiny). Sice se dlouho zahřívá, ale na pomalé vaření v podstatě není nic lepšího. Takové nádobí je nedocenitelnou součástí domácností řady hospodyněk. Litina totiž výborně vede teplo a po odstavení z plotny vydrží litinová pánev nebo rendlík ještě dlouho horký. Nehledě na to, že vaření a pečení na litině je zdravé a hrnce vám vydrží desítky let bez jediné známky poškození.

Když doslouží, patří do šrotu

Litina, pokud už se stane nepotřebným zbožím, jde prodat v kovošrotu za nemalý peníz (vzhledem k její hmotnosti). Výši její ceny určuje London Metal Exchange(LME) neboli Londýnská burza kovů, která odráží výkupní ceny železa a všech barevných kovů po celém světě. Výkup litiny se dle aktuálních trendů a stavu materiálu pohybuje okolo 4 Kč za kilogram upravené litiny, 3 Kč za kilo neupravené a 2 Kč za kilogram litinových třísek.

Pokud tedy máte nepotřebný litinový šrot, víte kam s ním. Pokud se ale jedná o litinové hrnce, nebo pánve, ty možná stojí za to neprodávat. Když je nechcete používat, pak mohou posloužit třeba jako jedinečná vintage dekorace.

Litinové hrnce