Víte, co vás bude stát ekologická likvidace autovraku?

Máte ve stodole či garáži nepojízdný autovrak a nevíte, kam s ním? Pokud máte strach, že vás likvidace vašeho starého auta přijde na velké peníze, hned ze začátku vás uklidníme. Za jeho ekologickou likvidaci nezaplatíte vůbec nic a na vybraných vrakovištích za váš starý vůz dostanete i zaplaceno. Zákon zpracovatelům autovraků totiž zakazuje ukládat poplatek za ekologickou likvidaci vozidla.

Nepojízdné auto musíte však odevzdat v požadovaném stavu. V případě, že mu některé části chybí, může firma požadovat náhradu. Kompletnímu vraku nesmí chybět části označené jako nebezpečný odpad, nebo ty, které jsou nebezpečným odpadem znečištěny. Takové části jsou například díly obsahující provozní kapaliny. Pokud mu tedy chybí například motor, olejová nádrž či jiné části, kudy nebezpečné provozní kapaliny prochází, můžete počítat s tím, že budete vrakovišti platit vy.

Hledáte vhodné vrakoviště ve svém okolí? V našem adresáři vrakovišť můžete najít autorizované provozovatele.)

Ekologickou likvidaci nepojízdných aut zajišťují vrakoviště.

S autovrakem je nutné nakládat jako s nebezpečným odpadem

Právo na ekologickou likvidaci autovraku mají však pouze akreditované subjekty. Nesmíte ji tedy provádět svépomocí doma, či u známého v dílně. Autorizovaných zpracovatelů autovraků jsou v každém kraji desítky, je proto z čeho vybírat. Volbu však dobře promyslete, i v této oblasti se pohybují podvodníci.

Samotné auto s ukončenou životností je pokládáno jako nebezpečný odpad a podle toho je s ním tak nakládáno. Po odtažení auta na autorizované vrakoviště jsou vypuštěny všechny provozní kapaliny, vyřežou se skla a sundají pneumatiky. Ty jsou dále spalovány v cementárnách a slouží pro další energetické využití. Poté se auto uskladní, než si pro něj dojede výkupna, která jej ekologicky zlikviduje.

Ekologicky a šetrně zlikvidovat autovrak se vám tedy určitě vyplatí. Uvolní se vrakem dosud zabírané místo, a pokud si vyberete správné vrakoviště, kromě dobrého pocitu z ekologické likvidace získáte také finanční odměnu.