Ze života sběrného dvora

Sběrné dvory jsou tu od toho, abychom do nich my, občané, mohli zdarma odevzdávat nepotřebný, objemný odpad. Většina z nás těchto služeb využívá pro:

  • starý nábytek či matrace
  • bioodpad
  • různé chemikálie
  • stavební suť
  • a další druhy odpadu.

Do sběrného dvora můžete odvézt i různý kovový odpad. Tam ale za něj nedostanete zaplaceno, a proto vám radíme odevzdat jej spíše do kovošrotu, protože ceny barevných kovů ve výkupu sběrných surovin nejsou vůbec zanedbatelné. Najděte si tedy nejbližší sběrné suroviny z vašeho okolí, a ještě než se rozjedete odevzdat svůj odpad, informujte se o aktuálních cenách kovů.

Nepotřebný odpad odevzdávejte zdarma do sběrných surovin.

Elektroodpad patří do dvora, nikoli do kovošrotu!

Ve sběrném dvoře můžete také odevzdat elektroodpad. Nic jiného vám vlastně nezbyde, pokud nechcete s vaším vysloužilým spotřebičem jezdit do krámu, kde jste ho koupili. Protože od 1. října 2014 nesmí podle novely přijímat elektrozařízení a elektroodpady nikdo jiný, než zpracovatel, prodejce a provozovatel sběrného dvora či jiného místa zpětného odběru. Nově se tedy nesmí odevzdávat ani v kovošrotech.

Kromě výše zmíněného mohou občané ve dvorech využít recyklace pneumatik. Od roku 2002 je u nás totiž zakázáno jejich skládkování na smetištích. Ve sběrném dvoře si už s nimi ale poradí.

Díky sběrným surovinám ubývá černých skládek

Sběrné dvory za nás zajistí ekologickou likvidaci různých odpadů. Ve městech jich bývá hned několik, a díky tomu nemá řada lidí potřebu vyhodit nepotřebný odpad jen tak někde, třeba v lese. Černých skládek tak pomalu ale jistě ubývá. Vliv na to mají navíc i různé aktivity jako například:

  • ZmapujTo, při níž nahlašují lidé černé skládky příslušným orgánům
  • Ukliďme Česko, které získalo 2. místo v soutěži Energy Globe Award neboli Ekologický Oskar 2014

Sběrné dvory za nás zajistí ekologickou likvidaci různých odpadů.

Kontejner až pod nos!

Celá řada sběrných dvorů, respektive technické služby vašeho města, zajišťují také čas od času přistavení kontejneru do jednotlivých městských obvodů. S objemným odpadem, nábytkem atd. tak nemusíte jezdit daleko do sběrného dvora, ale třeba jen pár kroků k přistavenému kontejneru. Kontejnery přistavuje město vždy na několik dní, poté jej vyveze a přemístí na další adresu. Na internetových stránkách svého města si můžete zjistit, v jakých intervalech se u vás kontejner objevuje. Bývá to pravidelný rozpis na celý rok.

Pro místní zdarma, 7 dní v týdnu a téměř 365 dní v roce

Sběrné dvory sdílejí podobný osud jako popeláři. Člověk je téměř nevnímá (pokud zrovna nestojí v koloně za popelářským vozem), ale kdyby tu nebyli, to by byl najednou chaos! Važme si proto, že většina sběrných dvorů má otevřeno 7 dní v týdnu a kromě vánočních svátků téměř celoročně.