Kovy
Velkoobjemový odpad
Nebezpečný odpad
Mezi nebezpečný odpad patří veškeré elektro spotřebiče v domácnosti, různé barvy, laky, léky, rozpouštědla a obaly jimi znečištěné. Větší elektro spotřebiče vždy patří do sběrného dvora, stejně tak plechovky od barev a ředidel. Pokud máte v blízkosti speciální červený kontejner určený pro sběr drobných elektro spotřebičů, nebojte se ho použít. Patří do něj například i CD, DVD nebo baterie. Další možností je odevzdání elektro spotřebiče v prodejně s elektrem. Podrobnosti o recyklaci elektroodpadu se dočtete ve článku Co s nepotřebným elektroodpadem. Staré léky odneste zpět do lékárny. Do nebezpečného odpadu patří například i přípravky na hubení hmyzu.

Bioodpad
Bioodpad neboli biologicky rozložitelný odpad produkuje každý z nás. Všichni totiž vaříme, velká část obyvatel má také vlastní zahrádku. V některých městech a obcích se tak můžete setkat se speciálními odvětrávanými popelnicemi hnědé barvy. Pokud máte zahrádku, je nejsnazší vytvořit si kompost a bioodpad v něm efektivně likvidovat. Kompostováním můžete snížit produkci domácího odpadu až o 40 %! Pro kompostování v bytech slouží tzv. vermikompostéry, kdy odpad rychle likvidují žížaly a ten tak nedostává šanci v bytě páchnout.
Pokud si i přesto občas nevíte rady, jak naložit s určitým druhem odpadu, informujte se na vašem obecním nebo městském úřadě nebo ve sběrných surovinách.
Další produkty, jejichž třídění může vyvolat pochybnosti
- Obaly od rostlinného oleje - lahev od oleje vymyjte jarem, tím se odmastí a vy ji pak s klidem můžete vhodit do žlutého kontejneru.
- Oleje – informujte se, zda v blízkých sběrných surovinách nebo v obci probíhá sběr oleje. Schraňujte ho do kanystrů, a poté ho ve větším množství odevzdejte.
- Textil – ve většině měst jsou přistaveny sběrné nádoby na textil. Další možností je věnování oblečení charitě.
- Obaly C/PAP a C/PP – tzv. kombinované obaly s tímto označením patří do směsného odpadu. Obaly jsou většinou složeny z různých materiálů, které od sebe nejdou oddělit.
- Obaly s číslem 7 – jedná se o materiály tvořené různými druhy plastů. Nemusíte se bát vhodit je do žlutého kontejneru.
- Zubní pasty, zbytky kosmetiky, dětské pleny, dámské hygienické potřeby – vždy patří do směsného odpadu.
- Celofán a molitan – celofán nelze recyklovat, patří tedy do směsného odpadu. Molitan vhazujte v menším množství také do směsného odpadu, ve větším ho odneste do sběrného dvora.