Baterie, zajímavosti o tomto nebezpečném odpadu

Na portálu Enwiweb.cz vyšel neotřelý článek o bateriích. Přečtěte si, co jste ještě o baterkách nevěděli. Přinášíme vám něco málo informací o těchto nepostradatelných zdrojích energie.

Baterie známe již více než 200 let

Historie baterií sahá až do 19 století, ve kterém italský fyzik Alessandro Volta sestavil první galvanickou baterii - Voltův sloup. Tvořily ho sériově zapojené galvanické články se zinkovou a měděnou elektrodou. A dalších 59 let muselo uběhnout, aby světlo světa spatřila první dobíjecí baterie od Francouze, Gastona Plantého. Dnes nejpoužívanější baterie Li-Ion se potom objevila na trhu až v 90. letech.

Jedna baterka dokáže znečistit až 60 000 l vody

Baterie jsou nebezpečným odpadem, obsahují celou řadu škodlivých látek jako kadmium, rtuť nebo olovo, a rozhodně nepatří do koše spolu s dalšími věcmi! Jedna baterie totiž dokáže kontaminovat až 60 000 litrů vody.


Baterie patří, jakožto nebezpečný odpad, do sběren druhotných surovin, případně do speciálních k tomu určených kontejnerů a prodejen elektra, kde můžete prošlé baterie odevzdat.


Už jste někdy slyšeli o bateriích z cukru nebo dřeva?

V ČR se ročně prodá kolem 120 milionů baterií a ve světě je toto číslo pochopitelně ještě větší. A protože se jedná o nebezpečný materiál s velkým obsahem kovu, vědci se snaží vyvinout vhodnou alternativu. Výzkumníci z Virginie například vytvořili prototyp ekologicky šetrné baterie z cukru. Na univerzitě v Marylandu zase přišli s baterií, kterou tvoří odřezek dřeva potažený cínem. Uvidíme tedy, co nám budoucnost přinese.