Hliníkový odpad má doma každý. Jak ho ale správně využít?

Třídíte? S tříděním odpadu jsou na tom Češi celkem dobře – zvládá ho 70 % obyvatel. Mluvíme ale o třídění základních surovin, jako jsou plasty, papír, sklo a nápojové kartony. Zvykli jsme si také dávat stranou bioodpad, který se vyváží v hnědých popelnicích. Třídit můžeme ale mnohem víc. Zapojte se i vy do recyklace kovového odpadu z domácnosti.

Plechovky - typický příklad hliníkového odpadu v domácnosti.

Rozeznáte železo od hliníku?

Ti, kteří se rozhodli pro vzornější třídění domácích odpadů, mají často problém rozeznat hliník a ostatní kov. Často také netřídí správně. Jedině dobře rozdělený a očištěný kov je při recyklaci užitečný. Poučka je jednoduchá. Vezměte si k ruce magnet. Cokoliv, co se na magnet přichytí, nepatří do hliníkového odpadu. Také lépe sledujte značky na obalu. Hliník je označen recyklačním trojúhelníkem a písmeny ALU a číslem 41, železo zase písmeny FE a číslem 40.

  • Železo - zátky, hřebíky, konzervy
  • Hliník - obaly od paštik, víčka od jogurtů, různé tuby, alobal

Věčný problém. Pokovený papír, nebo hliník?

Většina obalů od potravin je vyrobena z plastu nebo papíru potaženého tenkou vrstvou hliníku. Tento odpad ale nelze recyklovat a je nutné vhodit ho do směsného odpadu. Pokovený papír od hliníku poznáte následovně. Pokud hliníkové víčko zmačkáte do kuličky, drží tvar. Pokovený papír se po chvíli vrátí do svého původního tvaru a těžko ho můžete roztrhnout.

Výroba z recyklovaného hliníku je mnohem méně náročná než z bauxitu.

Co s vytříděným hliníkem?

Na hliníku z domácnosti sice moc nezbohatnete, ale netřídíte přece pro peníze. Doporučujeme ho tedy odnést do sběrných surovin zdarma. Pokud na něm přece chcete něco utržit, zjistěte si, jaké nejbližší zařízení se zabývá výkupem hliníku a jak se pohybuje jeho cena.

Věděli jste, že výroba nového hliníku z bauxitu je o 95 % energeticky náročnější než recyklace z tříděného hliníku? Další důvod, proč třídit odpad!