Nákupem nového elektrospotřebiče přispíváme kolektivním systémům na jeho recyklaci

Aby se usnadnil odběr starých elektrozařízení a dalších výrobků, byly zřízeny tzv. Kolektivní systémy. Likvidaci produktů může zajišťovat sám výrobce nebo ji mají na starosti právě Kolektivní systémy, které přebírají odpovědnost za sběr a recyklaci starých výrobků.

V České republice existuje hned několik Kolektivních systémů. Každý má na starost zpracování určitého druhu výrobků.

Komu platím recyklační poplatek?

Při nákupu nového elektrospotřebiče si všimněte, že se k jeho ceně připočítává PHE neboli recyklační poplatek. Ten je stanoven pro elektrozařízení, osvětlovací techniku a některé typy automobilů. Poplatek tak putuje do příslušného Kolektivního systému či výrobci a vy si do budoucna zaplaplatíte jeho zpracování – až se výrobek stane tzv. historickým zařízením.

Výše poplatku je stanovená zákonem a odvíjí se od typu výrobku a náročnosti jeho zpracování. V následující tabulce jsou uvedeny poplatky za konkrétní typy zařízení.

Telefony včetně příslušenství 1,00 Kč
Malé spotřebiče – kamery, rádia, MP3 přehrávače, diktafony 4,00 Kč
Malé bílé zboží – žehličky, mixery, varné konvice, fény, osobní váhy apod. 6,00 Kč
Počítače s příslušenstvím – kopírky, tiskárny, faxy, fotoaparáty 10,00 Kč
Mikrovlnky, vysavače, varné desky, digestoře 20,00 Kč
Autorádia, videopřehrávače, reprosoustavy 30,00 Kč
Monitory a televize s úhlopříčkou do 63 cm 33,00 Kč
Projektory, domácí kina, herní konzole, záložní zdroje 60,00 Kč
Bílé zboží – myčky, pračky, sporáky, bojlery 90,00 Kč
Monitory a televize s úhlopříčkou nad 63 cm 200,00 Kč
Ledničky, mrazáky, vinotéky 300,00 Kč

Kdo má povinnost zpětného odběru?

Všechny firmy nebo osoby, které se zabývají prodejem obalů, vozidel, elektronických zařízení, baterií, osvětlení, pneumatik a minerálních olejů mají odpovědnost za zajištění zpětného odběru svého výrobku. Tato povinnost přispěla k tomu, aby se výrobci již při vzniku produktu soustředili na to, aby se dal výrobek snáze a ekologičtěji likvidovat.

Vedle prodejců fungují také Kolektivní systémy, které se smlouvou zavazují, že povinnost zpětného odběru zajistí. V České republice jsou těmito systémy například EkoBat (baterie a akumulátory), Ekolamp (osvětlovací zařízení), Elektrowin (velké a malé domácí spotřebiče a elektronické nástroje) a další 4 – Retela, Rema systém, OFO Recycling, Asekol.

Sáhněte si do svědomí a odvezte všechny nepoužívané elektrospotřebiče do příslušných firem. Seznam firem pro recyklaci elektroodpadu najdete v našem adresáři.