Třídění plastů má svůj smysl – objevte ho s námi!

Kdybychom otevřeli českou popelnici, zjistíme, že plast v ní zabírá nejvíce místa. Ale proč, když máme žluté kontejnery na každém rohu? To je otázka, kterou může někdo z nás jen těžko zodpovědět. Průměrně to máme ke kontejneru pouhých 103 metrů a každým rokem se tato vzdálenost zkracuje! Lidská nezodpovědnost je bohužel nezměrná. Naštěstí se ale najdou i tací, kteří třídění odpadu podporují.

Proč bychom měli třídit odpad?

Bohužel většina lidí neudělá nic, pokud z toho něco nemá. Proto jsme se rozhodli předložit vám argumenty, které vás snad přesvědčí, že třídění odpadu je opravdu užitečné!

  • Výroba produktů z recyklovaného plastu ušetří 97 % energie oproti výrobě produktu z primárního zdroje. Pro nás to znamená levnější výsledný produkt.
  • Díky výrobkům z recyklovaného plastu se spotřebuje méně světové ropy. Pro nás to znamená levnější benzín a naftu.
  • Recyklace plastů = méně skládek. Pro nás to znamená více přírody, čistější vzduch a zdravější dýchání.
Uvědomme si, že se na minimalizaci vzniku odpadů podílíme již při samotném nákupu. Rozhodnutí, zda si koupit igelitovou tašku za 1 Kč nebo si nosit svojí, textilní, kterou budete používat opakovaně, je čistě jenom na vás. Věříme, že se rozhodnete správně.

Jak pomáhat recyklaci plastů už v domácnosti

Nejvíce odpadního plastu v domácnosti tvoří obaly od potravin a spotřebního zboží. Měli byste se naučit vhazovat plasty do žlutých pytlů, které jsou zejména v menších obcích sváženy komunální službou, nebo je dávat zvlášť do pytle, který následně odnesete do žlutého kontejneru. Plasty, které třídíme, by měly být čisté. To znamená umýt nebo alespoň vypláchnout kelímky od jogurtů a dalších mléčných výrobků, mastné obaly nevhazovat vůbec. Ještě před vyřazením plasty sešlápněte, aby zabírali co nejméně místa doma i v kontejneru. Určitě vás také bude zajímat, jak je na tom ČR s tříděním plastů.

Co patří do žlutého kontejneru a co už ne

ANO

  • Fólie, sáčky, plastové tašky
  • Kelímky od jogurtů (umyté)
  • Sešlápnuté PET lahve, balicí fólie

NE

  • Mastné obaly od potravin
  • Plastové lahve od čisticích prostředků
  • Obaly od žíravin a barev

„Proč bych měl třídit odpad, stejně se to na skládce všechno smíchá zpátky.“ Velký omyl, ve kterém bohužel setrvává spoustu lidí. Tříděný odpad se už nikdy dohromady nesmíchá!

Co se děje s plastem po tom, co ho hodíte do kontejneru

Žluté kontejnery vyprazdňují svozové vozy určené speciálně pro svoz plastu. Některé vozy jsou vybaveny lisem, naloží tedy až 6x více plastů, než vozy bez lisu. Plasty nadále putují na dotřiďovací linku, kde jsou odstraněny nežádoucí příměsi. Plast se poté roztřiďuje na PET lahve (podle barev), fólie, duté plastové obaly, polystyren a směsný plast. V obřích balících se roztříděné plasty dovezou ke zpracování-recyklaci. Tam se drtí a čistí, aby z nich byl připraven materiál pro výrobu nového produktu.

Z recyklovaného plastu nevznikají pouze nové PET lahve, ale například flísové mikiny a bundy, izolační tvárnice, odpadkové pytle, ploty, zahradní nábytek, dlažba, kompostéry nebo protihlukové stěny. Vidíte – třídit plast není zbytečné, je to užitečné! Doufáme, že jsme vás tímto článkem přesvědčili. Třiďte s námi!