Vybité baterie patří do sběrných boxů, nikoli do koše!

Éra walkmanů na „tužkovky“ sice už dávno pominula, baterie všeho druhu však v domácnosti stále velmi často využíváme. Ovladač na televizi, mobilní telefon, fotoaparát nebo třeba videokamera. Všechny tyto vymoženosti jsou poháněné bateriemi, ať už alkalickými či lithiovými. V dnešním článku vám poradíme, jak se zachovat, když vám „dojdou baterky“- a to doslova.

Chraňte své zdraví! Baterie se vyplatí ekologicky recyklovat

Baterie podle zákona řadíme do nebezpečného odpadu, proto je rozhodně nesmíme vyhazovat do odpadkového koše, nýbrž do speciálních sběrných boxů. To nám ostatně napoví i známé logo přeškrtnuté popelnice, jímž je veškerý elektroodpad opatřen. Důvodů, proč baterie nevhazovat do komunálního odpadu, existuje hned několik. Akumulátory obsahují celou řadu velmi nebezpečných látek, zejména pak těžké kovy.

Baterie vyhozená do koše vesele putuje společně s komunálním odpadem na skládku či do spaloven. Odtud se ony vysoce škodlivé látky mohou dostat do spodních vod a skrze vodu i do lidského organismu. Těžké kovy v našem těle mohou zapříčinit špatné fungování ledvin, jater a dokonce i zhoubné bujení! Není tedy pochyb o tom, že zajít s vybitou baterií do sběrného dvora, se opravdu vyplatí. Tam už vědí, jak naložit s nepotřebným elektroodpadem.

Věděli jste, že recyklací elektroodpadu šetříte životní prostředí? Z 1 tuny baterií lze recyklací získat 165 kg oceli, 210 kg zinku, 205 kg manganu a 15 kg mědi. Při recyklaci železa lze ušetřit až o 70 % více energie, než při jeho získávání z železné rudy.

Kde všude sběrné boxy najdete

V České republice máte na výběr z více jak 10 000 míst, kam můžete vysloužilé baterie odnést. Sběrné boxy najdete ve školách, na obecních úřadech, ve firmách. Vybité baterie můžete odevzdat i v jakékoli prodejně s elektrem, ve sběrných dvorech nebo i v supermarketech. Zapamatujte si jednoduché pravidlo: Kde jste baterie nakoupili, tam se jich i zbavíte.

Jak je to s autobateriemi?

Zapomínat bychom neměli ani na autobaterie, ty se samozřejmě také řadí do kategorie elektroodpadu. Princip je v podstatě stejný, jako u klasických tužkových baterií.

Vybitou autobaterii od vás převezme většina servisů, sběrných dvorů i benzinových pump. Při odevzdání staré autobaterie dokonce mnohdy dostanete i slevu na novou.

Hledáte někoho, kdo se by od vás odkoupil starou autobaterii? Podívejte se do našeho přehledného adresáře firem a najděte obchodníka, který provozuje výkup autobaterií a postará se o její ekologickou likvidaci.